• iskandinav ülkelerindeki korkunç tecavüz oranları

  15.
  Çünkü Temelinde vakti zamanında kendi kanunlarında yer alan boşluklar ve suçun tanımlanmasındaki hatalar ve fırsattan istifadeyle oluşan örtbas yer alıyor;

  --spoiler--
  Tüm iskandinav ülkelerinin imza attığı istanbul Sözleşmesine göre, tecavüz ve cinsel nitelikteki tüm rıza dışı eylemlerin suç olarak sınıflandırılması gerektiği, ancak

  Finlandiya, Norveç ve Danimarka'daki yasalarda, "rıza dışı olması" temeline dayanan bir tecavüz tanımı bulunmadığına dikkati çekildi.

  Raporda, yasada veya uygulamada, bir mağdurun fiziksel olarak direnmediği için rıza gösterdiği varsayımının sorunlu olduğu, çünkü cinsel saldırı sırasında mağdurda "donma" gibi fizyolojik veya psikolojik eylemsizlik görülebildiğine vurgu yapıldı.

  https://www.milliyet.com....-adalet-bulamiyor-2853020
  --spoiler--

  Muhtemel onlar da kendi kanunlarındaki eksiklikleri farketmiş (şikayetler artınca) olacaklar ki (isveç) düzenleme yoluna gitmişler ve ardından mahkumiyet oranlarının % 75 artması gibi olumlu gelişmeler olmuş.

  --spoiler--
  isveç'te tecavüzün tanımı değişti, mahkumiyet oranı yüzde 75 arttı

  Tecavüzün yasal tanımını 'rıza olmaksızın seks' şeklinde değiştirmenin kurbanlardan yana olumlu etkisini gören isveç'in mahkumiyet oranında büyük artışa tanık olmasının ardından diğer ülkelere örnek olması yönünde çağrı yapılıyor.

  isveç'te 2018 yılında tecavüzün yasal tanımının 'rıza olmaksızın seks' şeklinde değiştirilmesinin ardından savcıların şiddet tehdidi, kullanımı ya da zorlama olup olmadığını kanıtlamasına gerek kalmazken, tecavüzden mahkumiyet de yüzde 75 oranında arttı.

  Ulusal Suç Önleme Konseyi (Bra), tecavüzden mahkumiyet sayısının 2017 yılında 190 olduğuna, 2019 yılında ise 333'e çıktığına dikkat çekti.

  Konsey, bu sayıların, tanım değişikliğinin 'beklenenden çok daha büyük etkide' bulunduğunu gösterdiğini belirtti.

  'Rıza meselesi tartışılsın'

  Bra'nın kıdemli araştırmacılarından Stina Holmberg "Bu kadar büyük artış sürpriz oldu. Bu iyiye işaret, zira tecavüz kurbanları için çok daha fazla oranda adaletin yerini bulması anlamına geliyor" dedi.

  Holmberg, 'yasayla gelen bu değişimin, evlerde ve okullarda rıza meselesinin tartışılmasını teşvik etmesini umduğunu' söyledi.

  iskandinav ülkesindeki bu veriler, diğer ülkelerde de tecavüzle ilgili yasaların değiştirilmesi çağrılarını beraberinde getirdi.

  Uluslararası Af Örgütü'nün kadın hakları konusunda kıdemli politika danışmanı Katarina Bergehed, "Diğer ülkelerin isveç'in izinden gitmelerine acil ihtiyaç olduğu ortaya çıktı" çağrısını yaptı.

  Kurbanların neredeyse tamamı saldırganı tanıyor

  'Tecavüz denilince akla bir yabancının saldırısının geldiğini, ama tekil davalara bakıldığında kurbanların neredeyse tamamının saldırganı tanıdığını' belirten Bergehed, "Cinsel faaliyet karşılıklı rızaya dayanmalı, bunun dışındaki her şey tecavüzdür" dedi.

  Donup kaldıklarında kendilerini suçluyorlar

  'Basmakalıp görüşlerin hakimiyeti yüzünden kurbanların tecavüz suçlamasında bulunamadığını, gerçekten tecavüze uğrayıp uğramadıklarından emin olamadıklarını' söyleyen kadın hakları savunucusu, 'kadınların özellikle donup kaldıkları, karşı koymadıkları durumlarda olanlardan kendilerini suçladığını' vurguladı.

  Polis ve mahkeme tecavüz kurbanının anlatımını eğer karşı koymadıysa genelde ciddiye almazken, kanıtlar pek çok kurbanın o sırada geçici felç yaşadığını gösteriyor. Nitekim Bergehed, 'isveç'te tecavüz kurbanları için acil klinik araştırmasına göre kurbanların yüzde 70'inin korkudan dona kalma reaksiyonu verdiğini' aktardı.

  https://tr.sputniknews.co...yet-orani-yuzde-75-artti/
  --spoiler--

  Yani meseleyi salt göçmenlerin üzerine yıkmak adil bir yaklaşım tarzı değil. Bu konuyu tam anlamıyla bilmemek ve göçmenleri suçlayıp yargısız infaz yapmak. Tecavüz Suç adli ve polis kriminal raporlarını, ülke ülke yerli yabancı göçmen v.s. tek tek listelerini vermeden zanna dayalı iddialara binaen komple göçmenleri suçlamak haksızlıktır. Ne yani misal finlandiyada senede görülen 50 bin tecavüz vakasının hepsi göçmenlere mi ait? Bunun mümkün olması imkansız. Öyle olsa hazır fırsat, avrupada ne kadar göçmen varsa hepsini kapı dışarı ederlerdi.

  Aslında göçmenlerinlerin üzerinden suçlanmak istenen islam. Böyle düşünenler sadece, avrupanın ısrarla ve ustalıkla üzerini örtüp sümenaltı ettiği kiliselerde binlerce taciz ve tecavüzüne maruz kaldığı sapık papazlar tarafından mağdur edilen çocuklar ve hakkını arayamayan yerli hristiyan vatandaşların dosyalarına bir bakıversinler. Dehşet neymiş öğrenirler..
  4 ... gazeloglu
 • yazarların favori kahvaltılıkları

  19.
  O gün Allah ne verdiyse. Sofrada huzur. Evet..
  2 -1 ... gazeloglu
 • satrançtaki en güçsüz taş

  52.
  Satrançta Bazı kareler güçlüdür. Bazı taşlar da diğerlerine göre güçlüdür. bunlar ferdi özellikler. Fakat Gücü doğru kullanmak lazım. Önemli olan temel kaideleri es geçmeden bütün kombinasyonu (taş konum durum hamle tehdit savunma saldırı oyalama tuzak yem) doğru teknik ve taktikle koordine edip mat olmadan şahı indirmek. Kısaca satranç doğru bir yöntemle (stateji) gücü kollektif (birlik) hale getirip kazanma sanatıdır. Bu yüzden oyun staratejisinin bütünlüğüne ve rakibin konumuna uygun olmadan hatalı oynanan her taş güçsüz duruma düşer..
  2 ... gazeloglu
 • gecenin filmi

  255.
  Adalet 2 - Denzel Washington. Aksiyon polisiye.

  Edit: müthiş bir film. an itibariyle atv de..
  ... gazeloglu
 • 30 yaşında evlenmek geç kalınmış bir evlilik midir

  36.
  Türkiye şartlarına göre normaldir. Yok, geç kalınmış değildir. Hatta Tam zamanıdır..
  ... gazeloglu
 • ofçay ın yahudilere satılması

  3.
  Yüzlerce marka var öyle. ismi yerli ama yabancılara satılmış. Çoğu insan bilmiyor sahibini yerli sanıyor. Çünkü isimleri değiştirmiyorlar özellikle ki kimse durumu çakmasın. Kimi abd ingiliz fransız kimi japon v.s. olan. Ne demiş nasrettin hoca: "parayı veren düdüğü çalar". Yahudi mi? Ne yahudisi? Paranın yahudisi mi olurmuş?*** Değil mi? Evet..

  (bkz: #42812943)
  2 ... gazeloglu
 • neden beni sevmedi diye düşünmek

  138.
  mademki sevdi, ee şimdi niye yanımda değil, diye düşünmekten kötü değildir. Öylesi daha çok koyar..
  5 ... gazeloglu
 • ilk buluşmaya yerli otomobille gelen kız

  4.
  "Onun arabası var" şarkısındaki ultra süper lüks bir spor araba değildir belki ama olsun. Fabrikaların sıfır çıkartamadığı, 2. El araç fiyatlarının da aşırı yükseldiği şu günlerde yerli olsa bile yine de gideri vardır..
  1 ... gazeloglu
 • lüks mağazada çalışan götü kalkık tezgahtar

  24.
  Daha bismillah Kapıdan içeri girer girmez küçümseyici alaycı söz tavır ve bakışlarla tepeden tırnağa süzüp ters bir cevap vermesi neticesi Meşhur bir markanın ilgili mağazasına yaklaşık 10-15 yıl kadar hiç uğramama nedenim olmuş olan tezgahtardır. Hatta Şu an hala daha gitmemekteyim. Kim kaybeder? Kendi marka mağaza. Hiç Umurumda bile olmaz.

  Havasına bakınca Sanırsın Gianni Versace pezemeng..
  1 ... gazeloglu
 • yunan gazetesinin küfürlü erdoğan manşeti

  13.
  Kasıtlı kural dışı davranıyorlar. Yunanın gayesi belaltı vurarak akdenizde oynadıkları oyunun dışına taşırıp hukuki yollarla köşeye sıkıştıkları meseleyi gayri meşruya getirip haklı ve üstün konuma geçmek. Bu çirkefliğin altında yatan neden bu. Yani sürekli taciz ediyorlar ama bir türlü istedikleri olmuyor. Savaş çıkmıyor. Çünkü türkiye doğalgaz meselesinde kıta sahanlığı konusunda hakkını arıyor. Geri adım atmıyor. Mesela meis adası konusunda konu uluslararası tahkime giderse türkiyenin kazanacağını biliyorlar. Emsal kararlar var. Bu sefer sinir harbiyle türklerin sağduyulu sabırlı temkinki kararlı diplomatik ve dişini gösteren sesini yükselten haklı tavrını bozup hata yapmasını sağlamaya yönelik davranıyorlar. Ee bizans oyunları da bir yere kadar. Çünkü zor oyunu bozar..
  2 ... gazeloglu
 • türbanlı bacımızı duvara dayayan terbiyesiz

  32.
  istanbul sözleşmesi madde 4/3 ü bizzat tatbiki olarak uygulamaya koymuşlar. Ne diyor orada kanun: "kişilerin her nevi cinsel yönelimleri, hiçbir temele dayalı olmaksızın devlet garantisi ve taahhüdü altındadır". Bunlar da açık havada bol oksijen altında kimyasal reaksiyona girmiş keyif yapıyorlar. Gayet kanuni ve medeni bir işlem.*** endirekt serbest vuruş. evet..
  2 -4 ... gazeloglu
 • maymunlara anayasal temel haklar verilmesi

  14.
  Bir referandum komedisi. Çok merak ettim acaba ilgili referandumda Maymunlar da oy kullanacak mı? Yoksa böyle hayati..! Bir konuda onların adına yine insanoğlu mu karar verecek? Şempanzeler bu duruma çok kırgın. Çünkü Hiç demokratik değil ama ilginç. Evet..
  1 ... gazeloglu
 • sanat sanat için midir toplum için midir

  20.
  Sanat para içindir. Ticari kaygılar neyi gerektiriyorsa o. satış serbest. Gerekirse en ahlaksız biçimde. Yeter ki para getirsin. Emperyalist dünyada kapitalizmin sanatı satın alıp kullanmadığını ve sömürmediğini zannetmek en hafif tabirle saflıktır. Sanat yada toplum için öyle mi? Boşversenize, insanı güldürmeyin..
  -1 ... gazeloglu
 • muhammed in 3 değil 5 değil tam 13 evlilik yapması

  42.
  Bazılarının ahlak anlayışına ve Mevcut istanbul sözleşmesine göre gayet çağdaş ve demokratik bir durum değil tabi. Öyle değil mi? Ne diyor sözleşme madde 4/3 te: kişilerin her nevi cinsel yönelimleri devletin garantisi ve teminatı altındadır. Bu isterse taciz tecavüz pedofili ensest homoseksüellik v.b. olsun. Serbest kardeşim. Ben demiyorum kanun diyor bunu. Yani sınırsız sevgili serbest, hatta her nevi cinsel sapkınlık meşru ama iş nikaha gelince lolo, oboovvvv öyle mi?? Nedir bu nikaha ve evliliğe olan allerji??

  Yapmış. Cenabı hakk müsade etmiş yapmış. Evlenmiş. Kadınları gecelik kullanıp mendil gibi buruşturup atmamış. Adam gibi sahip çıkmış. Aile kurmuş. Hele bir bak bakalım modern dünyada kadının haline. Serbestlik ve özgürlük adı altında müstehcenlik ahlaksızlık sömürü şiddet zulüm cinayet taciz tecavüz fuhuş diz boyu. Bu mu çağdaş medeniyetin kadına verdiği değer? Kadını soyup soğana çevirip vitrine koymak sokağa salmak önüne gelenin işini gördüğü meta haline getirdiği orospu diye hakaret ettiği, kullanıp sömürdüğü bir şekle sokmak. Sokak ortasında öldürüp katletmek. Bu mu insanlık? Bu mu erkeklik ve adamlık?? Hani ceza? Nerede idam?? Nerede adalet??

  Edit: bu da (#43904883) istanbul sözleşmesi entryim.
  8 -4 ... gazeloglu
 • 17 eylül 2020 halil sezai nin tutuklanması

  8.
  Bu tip serserilere birşey olmaz. Yırtar bu bir şekilde. Adama rüşvet teklif eder şikayeti geri aldırır çakal..
  1 -1 ... gazeloglu
 • eylem yapacağına fabrika kur

  5.
  Yada piyasada olan şekliyle tam tersi.

  Hergün Bankacıların biri gitsin biri gelsin işletmeye. Reddedemeyeceğin tekliflerde bulunsun. Sonunda biri kanına girsin. Onların verdiği akılla Fabrikayı sat. Parasını da faize yatır. Her ay Yattığın yerden faizini ye Afiyetle..! Piyasada Olan bu çünkü. Ee istihdam, işsizlik, ekonomi ne olacak? işçiler ne olacak? Sana ne be kardeşim ülkedeki işsizlikten üretimden ithal tüketimden? Nasıl olsa ithalat serbest. Niye rekabet etmeye uğraşıp kendini heder edeceksin ki? Ayrıca, Yok Asgari ücret işçilik mesai maaş servis yemek sigorta, kirası algısı vergisi v.s. tonla giderle boğuşmak niye? enayilik. Boşver. Ne gerek var? Sen bak keyfine. Değil mi?

  Sermaye sahiplerini çaktırmadan birer birer devre dışı bırakıp, piyasada yerli üretimi baltalayan dış güdümlü bankacı çakalların arasında bu işçiler birlik olup nasıl fabrika kuracaklar? Tekelleşen dev firmaların, yabancı sermayenin taşeronluğunu yapan yerli patronların arasından sıyrılıp hemde. Girdi maliyetleri dolar kuru ithalat bu seviyedeyken hemde öyle mi? Zaten çoğu türk isimli markayı yabancılara satmışlar tek tek. Doğru düzgün Kimsenin haberi bile yok..
  1 ... gazeloglu
 • 221 bin dolar borcum var ve işsizim ne yapmalıyım

  20.
  Bir sorunsal. 221 bin dolarlık iş yaparken yada borç alırken sordun mu ki şimdi dolar yükselirken sorup ağlıyorsun? Hesabını iyi yapsaydın. O çapta işe kafan basıyorsa cevabını da kendin bulursun bence..
  ... gazeloglu
 • ayrılıkçı türk hareketi tek çözümdür

  61.
  Bu çağrının, çarlık rusyasını devirmek için işçi sınıfını kullanan proleter komünist leninin ekim devrimi çağrısından bir farkı yok. Tek fark türkiye rusya değil. Bu ülke bir parçalanırsa ortada ne türk kalır ne de diğerleri. O yüzden Devletin ayarlarıyla oynamayın..
  1 -1 ... gazeloglu
 • uzaylılar gelirse muhatapları kim olur

  38.
  Ne niyetle geldiklerine bağlı. Bilgi alışverişi teknoloji transferi Keşif ve istihbarat için geliyorlar zaten. Ee misafirliğe ve oturmaya gelmeyeceklerine göre işgal için gelirler ki bu da dünya egemenlerinin gözetimi altında olur. Nasayı boşuna mı kurdular yani?
  1 ... gazeloglu
 • on birinci ve on ikinci nesil sözlüğü terk etsin

  5.
  Bir operasyon anonsu. Anlaşıldı merkez tamam. Evet..
  1 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum