• sözlüğün kalitesi

  18.
  Klasik bir türk sözlüğü. Ekşi de aynı. Zannetmeyin ki farklı. Aynı. Bu gece iyi yine. Gülsuyuyla yıkanmış bu gece.
  2 ... gazeloglu
 • tamam oğlum ben yaparım

  17.
  Daha bir kere ikiletmemişim annemin sözünü.
  1 ... gazeloglu
 • ibrahim erkal

  252.
  Sanat camiasında olmasına rağmen Temiz asil ve güzel bir hayat yaşadı. Yine asil bir vefat nasip oldu. Allah gani gani rahmet etsin.
  3 ... gazeloglu
 • sevdiği insanı yıllarca bekleyen aşık

  80.
  Tercih insanın kendi elinde. Kimse kimseyi zorla beklemez. Hatta sevdiğin kişi bile bazen sana söyler, beni boşuna bekleme diye. Sen yine de beklersin. 5-6 yıl bekleyip kavuşanları biliyorum. Hatta 10 yıl bile bekleyip evlenenler var etrafımda.

  Fakat herkesin yapabileceği bir şey değil. Zaten bu herkese lazım da değil. Beklemek herkese göre değil. Sabır acıdır. Can acıtır. Yürek kanatır. Sonuçta her bekleyen mutlu sona kavuşamayabilir de. Hüsran da yaşanabilir. O yüzden göze alan beklesin. Göze Alamayan beklemesin boşuna.

  Sabrın sonu selamettir. Allah sabredenlerle beraberdir. Baştan konuştuğun anlaştığın sözleştiğin Sabrettiğin ve beklediğin halde senden kaynaklanmayan bir nedenle karşı taraf sana yanlış yaptıysa, hainlik ettiyse eğer, üzülme kederlenme kahretme yıkılma. Sal allaha. allah büyüktür. sana daha iyisini daha güzelini daha hayırlısını verir merak etme cenabı hakkın hazinesi bitmez ve tükenmez. Sen yeter ki dik dur eğilme kendini bozma. Bittiyse ardına dönüp bakma.

  Hayat boşlukları kabul etmez. Gelmeyenin yerine gelen, sevmeyenin yerine seven bulunur...

  Yiğit olan yarsız olmaz...
  Zorla da güzellik olmaz...
  Hayatta herşey nasiptir...
  Seni hak eden senindir...
  Bırak hak eden kazansın...
  Hak ettiğini yaşarsın...
  Seni kaybeden ağlasın....
  1 ... gazeloglu
 • sırtından vurulan hamile doktor

  4.
  trafik teröristleri, maalesef her yerde mevcut. kadına silah sıkmak. gerçi insanların gözü dönmüş artık. küçücük çocukların üzerine kaynar su döken bir milletimiz var. yakında birbirini koyun niyetine boğazlayanlar da çıkar muhtemelen.

  burada dine saldıranlar bu olayların, 20-30 sene önce bu kadar yaygın olmadığını bilmezden görmezden gelmeleri manidar tabi. biz rusyadan ithal edilen ve bir gecede müslüman olan bir millet değiliz. biz 100 sene önce de müslümandık. o halde problem ne ? dine saldırmadan önce bunu bir irdeleyin bakalım. kim bilir neler göreceksiniz. tabi görmek isterseniz.
  1 ... gazeloglu
 • erkekler evlenince abazalıktan kurtulur mu

  5.
  fifti. fifti. yarı yarıya. nasıl oluyor diye soracak olursanız, hemen şöyle izah edelim. evlilik düzenli bir aile hayatı insanı şehvetin şerrinden korur. tabi allahtan korkuyorsa. yok eğer ki korkmuyorsa, taa ki insan bununla yetinmeyip azmaya başlarsa iş o zaman değişir. evindeki, elindeki, dibindeki, yanındaki yetmezse, etrafına, sosyal medyaya, gece alemine, zamparalığa, hovardalığa, çapkınlığa, kısacası, zinaya ve zinaya götüren yollara devam ederse, rahat götüne batarsa, o zaman harama uçkur çözmeye devam eder. burada 2 türlü bir durum var. 1. si, kimi insanlar, evlenmeden önceki alışkanlıklarına devam eder. allahın kendisine sunduğu nimete nankörlük eder, kendine çeki düzen vermeye yanaşmaz. harama alışmıştır zira tatlı gelir. bırakmak istemez bir türlü. bu uğurda nefsiyle mücadele etmez. kendine çeki düzen vermez. 2. si evlendikten sonra gözün açılmasıdır ki, bu da bir takım vesilelerle olur. ortama girmek, değişik şekilde meydana gelen imkan ve durumlardan menfi istifade etmek. örneğin face de yeni yeni arkadaşlar ekleyip sonra bir şekilde bunlarla samimiyet yakınlaşma konuşma görüşme ve en nihayetinde buluşma gezme tozma derken takılma düşme kalkmaya varana dek bu sürer. bunda da kişi kendini yeni heyecanlara yeni ortamlara kaptırmanın verdiği rehavetle hareket edip doğruyu yanlışı hesaba katacak aklını yitirmesi, arzu ve heveslerinin esiri olması yüzünden yapar.

  her halükarda, ister bekar, ister evli, tehlike her zaman ve zeminde vardır. imtihan kapısı sürekli açıktır. bunun mütedeyyini, mutaassıbı, muhafazakarı, dindarı, laiği, kemalisti, sosyalisti bilmem nesi yoktur. şeytan herkese eşit mesafeden lakin bazen farklı cihetten ve sebeplerden yaklaşır. burada kişi kendi kendini kontrol edemiyorsa en güvenilir yol, çirkefin bulunduğu ortamı terk edecek. çünkü, zaaflar var. irade böyle bir ortamda devre dışı kalabilir. insan her an yanlışa ve hataya düşebilir.

  allah (c.c.) işte bu yüzden salihlerle beraber olun diyerek bunu bize tembih ediyor. aksi taktirde fesadın bol olduğu mekanlar, ortamlar insanları fitneye sevk eder. günaha davet eder. celb eder. günahın bir cazibesi, cerzebesi ve çekim alanı vardır. bunu kimse inkar edemez. girdaba girdiğin zaman boğulursun. günahların anaforu, insanoğlunu yutar. o bölgeye girmeyeceksin. yanaşmayacaksın. yoksa yanarsın. bakın allah zina etmeyin demiyor..! ne diyor ? sakın zinaya yaklaşmayın...! diyor. yaklaşmayın. işin sırrı burada gizli. kaçanın anası ağlamaz.
  1 ... gazeloglu
 • bana hayat şunu öğretti

  19.
  En fazla saygı duyulacak olana karşı geldiğimde, en basit şeylerden ve kişilerden daki ceza kesilebileceğini öğretti.
  1 ... gazeloglu
 • şaka maka öğretmenlerin 4 bin tl maaş alması

  68.
  10 sene bekleyip, kadro alamayıp da intihar etmezlerse tabi. 4 bin tl yi çok görenler 1300 tl asgari ücrete koşarak gidiyorlar ne hikmetse.
  2 ... gazeloglu
 • kayahan

  322.
  Çalışmak bir yere kadar. Huzuru ıskalamayın. (Kayahan)
  4 ... gazeloglu
 • uludağ sözlük bursaspora sponsor olacak mı

  3.
  Bursaspor süperligden düşerse belki.
  ... gazeloglu
 • mustafa armağan

  322.
  Bu hayvan herif ataya ve şerefli ailesine dil uzatarak kimbilir hangi kaosun peşinde. Ortalık karıştırıcı fitnebaz ve düzenbaz. Bu hayvan herifin hakaret eden o dili kopsun.
  5 ... gazeloglu
 • dünyanın en karizmatik şehir isimleri

  36.
  istanbul. Afyonkarahisar. Şanlıurfa. Bursa. Konya. Kahramanmaraş. Mardin. Trabzon. Batman. Antalya. Mersin. Kars. Elazığ. Diyarbakır. Ağrı. Tokat. Adıyaman. Erzurum. Erzincan. Hakkari. Gaziantep. Karaman. Ardahan. Artvin. Aydın. Gümüşhane. Tekirdağ. Edirne. Çanakkale. Van. Veee işte bir dünya markasının çıkış yeri samsun.

  (bkz: hepsi buram buram anadolu ve karizma kokuyor, şu isimlere bak ya; ankara izmir ısparta manisa muğla adana amasya malatya kütahya sakarya)
  2 -1 ... gazeloglu
 • aylık 18 bin tl kazanan eskort

  7.
  Para ve miktarı insandaki ahlaki değerleri öyle bir dejenere etmiş ki bildiğin orospuluktan gelen meblağı bile yaptığı --işle-- birlikte şirin hale getirmiştir. Halbuki atalarımızın konu hakkında pek özlü sözleri, amiyane tabirleri vardır; bam suyuyla gelen, sel suyuyla gider...

  (bkz: bamlamak zorunda kalmak)
  ... gazeloglu
 • ilber ortaylı

  1416.
  ilber hocayı hep taktir etmişimdir. Bugün atatürk düşmanlarının ağzının payını vermiştir. "Bunları söyleyen hayvandır " buyrun;

  --spoiler--

  ilber Ortaylı'dan Atatürk çıkışı:

  Ne okuyacak ki ne bilecek ?

  Tarihçi ilber Ortaylı, bir televizyon programında Atatürk ile ilgili sözleriyle tepki çeken Mustafa Armağan'ı sert sözlerle eleştirdi.

  Tarihçi ilber Ortaylı, Armağan'a sert sözlerle yanıt verdi. Ortaylı şunları söyledi: "Mustafa Armağan, kendi etnik kökeni yüzünden etnik milliyetçilik yapıyor. Normal bir adam Kazım Karabekir'le Mustafa Kemal'i ne diye düşman gibi gösterir. Ne derdin var istiklâl Harbi komutanlarıyla. Rahat bırakın istiklâl Harbi komutanlarını. Kimse bunlara bir şey demiyor. Mahallenin delisi gibi ben çıkıp söylüyorum. Herif kendine göre tarihi çarpıtıyor. Bunlar cahil adamlar, ne bilirler tarihi. Bir b*k bildikleri yok. Ne okuyacak ne bilecek. Allah'ın hödüğü suratına baksan halde turp sattırmazsın. Hepinizi ananız babanız üniversitelerde okutmuş. Dünya tarihini okuyacak kapasiteniz var. Birinci Dünya Harbi'nden sonraki italya'yı, Fransa'yı, Balkanları okuyacak kaynaklarınız var. Bunlara cevap da verilir ama böyle şey olur mu ? "

  DÜNYADA HANGi ÜNiVERSiTENiN AKLINA GELiR'

  (Mustafa Armağan'ın istanbul Üniversitesi'ne konuşmacı olarak davet edilmesi) "Dünyada hangi üniversitenin hangi fakültenin aklına gelir Mustafa Armağan'ı tarih konuşturmak için oraya çağırmak. Böyle bir şey yok. Harvard'da bir günde yüzlerce seminer olur. Tarih fakültelerinde, fizik fakültelerinde olur, her şey olur ama hepsinde bir kalite olur. Hepsi aynı ayarda değildir ama bir mantığı vardır çağırmalarının. Burada yok. Onu kim niye çağırıyor ?

  ilber Ortaylı'dan çok sert tepki: Ahmak bunlar

  'NURCULARI EFENDi ZANNEDERDiM'

  (Nur Cemaati'nin ‘Okuyucular' kolu hocalarından olduğu belirtilen Hasan Akar'ın Atatürk'e ve annesi Zübeyde Hanım için söylediği sözler üzerine) Bu Nurcuları efendi bilirdim. Okumuyorlar ‘okuyucu' adını almışlar. Çok büyük terbiyesizlik. Zübeyde Hanım'a bunları diyen hayvandır."

  Kaynak:Aydınlık

  http://www.hurriyet.com.t...-diyen-hayvandir-40452834

  --spoiler--
  7 ... gazeloglu
 • bir yalanı ikinci yalanla doğruya çevirmek

  6.
  Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Yalanın sonu rezillik ve hüsrandır. iki yanlış bir doğru etmez.
  ... gazeloglu
 • son derece mühim bir görev için çoruma gönderilmek

  5.
  Çorum ise bu işte bir mit yeniği vardır. Dikkat et deşifre olma.
  ... gazeloglu
 • oruç tutup aç insanları doyurmayan müslüman

  9.
  Herkes fıtratı üzere hareket eder. Yaptığı amelin nevine göre cenabı hakk katında karşılığını görür. Bir ibadeti yada hayır hasenatı bir diğeriyle mukayese etmeye kalkarsanız, bu çeşitliliğe karşı gelmiş olursunuz. Bırakın kimin elinden ne geliyorsa yapsın. Ameller niyetlere göredir.

  Her müslümanın, rabbimiz katında hoşa gidecek bir ameli vardır mutlaka. Biz bilemeyiz. Herkesin derecesi ameli huyu suyu tabiatı farklı farklıdır. Allahu tealanın sayısız hayır kapısı vardır. Sayısız da kulu.
  ... gazeloglu
 • insanları inle cinle korkutan zihniyet

  2.
  Allahtan korkmayanı, allah herşeyle korkutur. Bir insan cenabı hakka olan sevgi saygı ve korkusunu öğrenmek istiyorsa kalbine baksın. Nelerden, ne kadar korkuyorsa o derece allahtan uzaktır.
  1 ... gazeloglu
 • sözlüğün içine edenlerin genel özellikleri

  4.
  Arada bilgi veren entrikler girselerde, paylaştıklarından mütevellit genelde akılları kadınların apış aralarında dolaşır.

  (bkz: asist güzel olunca gol da güzel olur)
  (bkz: bozulmayalım yedek parça yok)
  (bkz: kendi ayağıyla tuzağa düşmek)
  (bkz: taşı gediğine koymak)
  (bkz: al da at der gibi)
  (bkz: dehşet bir ironi)
  ... gazeloglu
 • 1960 larda cafede oturan laik kadınlar

  6.
  Hatunlar şahane, laiklik ve kemalizm bahane. Görende türbanlıları hiç kesmiyor zanneder.
  3 -6 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum