• girilen her entry nin eksi almasi

  9.
  Kıl kapmışlardır, gıcık olmuşlardır, ondandır.
  -1 ... gazeloglu
 • sözlük şeytan icadıdır

  5.
  Arada şeytanın kuyruğuna basmak lazım. Şeytan azapta gerek.

  Hem sonra kendi ağzı yok mu ? Şeytanın avukatlığını yapmak...hiç yakışmıyor hiç...

  Ha Şeytan demişken, bir de iki ayaklı şeytanlar var ki esas allah onların şerrinden korusun ümmeti.
  ... gazeloglu
 • barış manço nun elindeki acayip enstrüman

  6.
  Bak bide 30 yaş üstü sözlükte yazmasın diyorlar. Gördünüzmü ne varsa eskilerde var. Eskinin gitarı bile bir başka. O değil de kırmızı mont çok yakışmış rahmetli barış abimize.
  2 ... gazeloglu
 • şahika ercümen

  28.
  Onun gibi bir sporcu olsam, survivor da kendimi harcatmazdım.
  3 ... gazeloglu
 • aslı isimli sözlük kızları

  1.
  Yıllar önce şöyle bir isim görmüştüm; aslı gibi aslı. (Demek istiyor ki ismim aslı. aslı gibi de dillere destan bir güzelim)

  iyi de Aslı mı ? Yoksa aslı gibi mi ? Bir türlü Bilemedim. Halbuki, hiçbir aslı gibidir, asla aslı gibi değildir. Belki aslı olmadığında aslı yerine geçer. Şu muhakkak ki aslı varken, surete itibar olunmaz. Hakikat asıldır. Hakiki güzel de --o--. Diğerleri güzellikte aslına nisbetle suretten ibarettir.
  1 ... gazeloglu
 • tükenmek

  48.
  Burnunun dikine giden, canının istediğini yapan, Bildiğini okuyan, sonunda kendi canına da okur. Bu hayattan bıktıysanız, hayatı dolu dolu yaşamış bile olsanız, yaşamaya değer bir hayat yaşamamışsınız demektir.

  Gerçek sevgi ilahi aşkın nurundan çıkar gelir. Nur yayılınca etrafa zulmün karanlıkları kaybolur yok olur. Zifiri karanlıkta hayat yoktur. Hayatın olmadığı yerde aşk da yoktur sevgi de. Güneş gibi, bu hayatın ışığı da nuru da sevgi dir. Sevgiye sahip olan hayatın ışığını yakalayan, bitmek tükenmek bilmez. Hep yenilenir. Ölür ölür dirilir. Çünkü Aşk fena bulmaz, sona ermez. Bitmez, tükenmez.
  2 ... gazeloglu
 • gerçekleri değiştiremezsiniz

  2.
  O halde siz değişmelisiniz. Gerçeğe uygun olarak.
  1 ... gazeloglu
 • kafamın içinde arı ve sinek vızıltıları var

  1.
  O kadar söyledik yakarsın telleri diye. Allaha karşı inat olmaz. itaat şart. Teslimiyet esas. Hakka dönmek vacip. islam her insana farz. Hakkı kabul etmek şifaların en büyüğü. insanoğlu ne zaman ki fabrika ayarlarına döner işte o zaman rahmanın yardım tecelliyatına mazhar olur. Kula allahtan başka kimse yardım edemez. iman etmeden bu illet düzelmez. Maddi manevi hastalıkların şifası allahın yed-in de -kudret elinde- dir.

  sapkın marazi fikriyatlar insanın kalbini bozduğu gibi beynini de bozar hasta eder. Sizi ne aristo kurtarabilir ne eflatun ne de konfiçyus. Onlar kendilerini de kurtamadılar zaten. Küfür insana zulümdür, illettir, derttir, kederdir, gamdır, marazdır, hastalıktır zira.

  Secde. Namaz. Zikir ve dua. Doğruluk ve iman. Ahlakın köküdür din. Din olmadan yaşanılan hayat, hayat değildir. ızdıraptır. Tek Çare, allah (c.c.) tır.
  1 ... gazeloglu
 • ya baki entel baki

  2.
  Allahtan başka herşeyin fani olduğunu ve bu nedenle kalbi allah sevgisi ve ilahi aşktan başka hiçbir şeye bağlamamak gerektiği gerçeğini dile getiren söz.

  Bağladığında ise gün gelip yiyeceğin darbeyle aklının başına gelmesi ve akabinde söyleyeceğin söz.
  3 ... gazeloglu
 • padişahların anne baba kardeş evlat katili olması

  27.
  Sadece 12 eylül 1980 döneminde en az 10 bin kişi öldü yada öldürüldü.

  Siz anarşinin, terörün, kaosun ne olduğunu bilmezsiniz tabi. Bir mahalleden yada bir sokaktan diğerine gidemez olmuştu insanlar. Bir hiç uğruna gözünü kırpmadan kardeş kardeşi öldürüyordu insanlar hergün. Biz yaşadık 12 eylülü.
  1 -2 ... gazeloglu
 • ataturkcu 20

  96.
  Allah sağlık afiyet ve sevdikleriyle mutlu bir ömür versin dediğimiz kardeşimizdir.
  1 ... gazeloglu
 • kabak bamya kereviz enginar pırasa seven insan

  41.
  ilaveten mantar ıspanak lahana yeni bahar yer elması brokoli de seven ve yiyen insandır.
  1 ... gazeloglu
 • ilk madde nasıl oluştu

  58.
  Zamanla alakalı bir laf edilmiş;

  ----

  ENTROPi YASASI NE DiYOR

  Entropi kavramının temelini ilk olarak Benjamin Thompson 1854’de attı. Fakat Entropi Yasası’nı ilk olarak Hermann Von Helmhotz 1856’da keşfetti. Entropi Yasası, termodinamiğin ikinci yasası olarak da anılır.

  Bu yasa, bize, evrenin sonunun her an yaklaştığını ve fizik kuralları açısından bu sonucun kaçınılmaz olduğunu söyler. Buna sebep olan; ısının tek yönlü, geri çevrilmesi mümkün olmayan akışıdır. Örneğin bir odanın içinde sıcak su dolu bir kova bıraktığımızı düşünelim. Sıcak su kütlesindeki ısı enerjisi odaya yayılır, fakat hiçbir zaman için bu ısı akışı aksi yönde olmaz; bir kere ısı enerjisi odaya yayıldıktan sonra, bu ısı enerjisi dönüp de kovadaki suyu eski sıcaklığına getirmez. Kapalı bir sistemdeki enerji akışı tek yönlüdür ve bu akış tam bir denge noktasına ulaşıncaya kadar devam eder. Bu denge noktasına “termodinamik denge” denir ve bu durumda entropi en yüksek değerine kavuşur. Tersine çevrilmesi mümkün olmayan bu fiziki sürecin varlığı, evrenin de, tıpkı insanlarda olduğu gibi, asla geri dönüşü olmayan bir yaşlanma sürecine sahip olduğunu gösterir.

  Gerek bizim Güneş’imizde, gerekse evrendeki diğer yıldızlarda, ısının bu tek yönlü hareketine dayalı termodinamik yasa hüküm sürmektedir. Güneş, soğuk uzaya ısı yayarak entropiyi sürekli arttırır. Fakat uzaydaki bu ısı toplanıp da Güneş’e geri dönmez. Termodinamik yasa, entropinin sürekli arttığını ve bu sürecin kesinlikle tek taraflı olduğunu söyler.

  ENTROPi YASASI’NIN FELSEFi SONUÇLARI

  Entropi ile ilgili bilgileri birçok kişi salt fiziksel bir konu olarak algılamakta ve ele almaktadır. Oysa Entropi Yasası, bizi çok önemli felsefi sonuçlara da ulaştırmaktadır. Bu, maddelenerek şöyle gösterilebilir:

  1- Evrendeki ısı akışı tek yönlüdür ve bu akış geri çevrilemez (Termodinamiğin ikinci kanunu).

  2- Buna göre evrende bir gün termodinamik denge oluşacak ve “ısı ölümü” yaşanacaktır. Kısacası evren ebedi değildir, evrenin bir sonu vardır.

  3- Eğer evren sonsuzdan beri var olsaydı, aradan geçen zamanda evren çoktan termodinamik dengeye gelip “ısı ölümü”nü yaşıyor olacaktı. Ölümlü bir evren, sonsuzdan beri var olamaz.

  4- Evren sonsuzdan beri var olamıyorsa demek ki evrenin bir başlangıcı vardır. Bu başlangıç durumundaki (t=0) evren, düşük entropili bir halden yüksek entropili duruma doğru gitmektedir. Entropinin sürekli olarak artıp hiç azalmaması, evrenin başlangıcının çok düşük entropili olduğunu gösterir.

  ENTROPi VE BIG BANG BULUŞMASI

  Evrenin bir başlangıcı ve sonu olduğu fikri, bilimsel deliller temelinde detaylı olarak Big Bang teorisi ile ortaya koyulmuştur. Termodinamiğin kanunları (Entropi Yasası), daha önceden ortaya koyulmuştu, bunların bizi ulaştırdığı sonuç da görüldüğü gibi tamamen aynıdır. Sonuç olarak termodinamik kanunlar, astronomik gözlemler ve izafiyet teorisinin formülleri; evrenin başlangıcı ve sonu olduğu sonucunda birbirlerini desteklemektedirler.

  Entropi Yasası, Big Bang’den ayrı bir fiziksel yasa olup, ulaştığı sonuçlar ile Big Bang’i onayladığı için, bu yasayı, Big Bang’in yan delillerinden biri olarak değerlendirdim. Fakat bu yasa bir yönüyle Big Bang’in doğrudan delillerinden de biridir. Evrendeki entropi miktarı çok yüksektir ve bu yüksek entropiyi ancak sıcak ortamdaki bir Big Bang başlangıcı ile açıklayabiliriz (Entropi miktarı, ışığın en küçük parçası fotonların, proton ve nötron gibi baryonlara oranıyla ölçülebilir). Süpernova patlaması en çok entropiye sebep olan olaylardan biri olmasına rağmen sebep olduğu entropi, evrendeki entropiden çok daha azdır. Bilinen hiçbir evrensel oluşum, evrendeki bu yüksek entropiyi açıklayamaz. Oysa Big Bang ile bu yüksek entropi oranı tamamen uyumludur.

  http://bigbang.gen.tr/?page_id=220

  ----
  1 ... gazeloglu
 • pi sayısı akılla bilinebilir mi

  4.
  Sanki Pi sayısı lisanı hal ile demiş ki;

  Bana bir ben lazım birde beni anlayan, beni bir ben anlarım birde beni Yaradan...(hz mevlana)

  Biz anlamayız, biz bilmeyiz. Bilemeyiz.
  ... gazeloglu
 • neşet ertaş ın doğru dürüst bir tane şarkısı yok

  100.
  Neşet ustadan Bi misket dinle iyi gelir rahatlatır.

  https://www.izlesene.com/...eset-ertas-misket/5725179
  1 ... gazeloglu
 • ilk madde nasıl oluştu

  53.
  Madde ise sözkonusu olan yani oluşum, oluşan, onu oluşturan ilk nasıl oluşturduysa öyle oluştu. Onu oluşturduğunda (zemin) zaman da başladı.

  Zaten cevabı sorunun içinde gizli. Nasıl Oluştuğunu merak ediyorsan demekki oluşmuş. Yani bir evveliyatı var. Başlangıcı var. O halde bunu ancak başlangıcı olmayan yapabilir. Nasıl yaptığını da en iyi o bilir.
  3 -1 ... gazeloglu
 • arch kodu

  27.
  Yanık kokusu geliyor motordan. Fazla ısıtırsan olup olacağı budur. Yakarsın telleri. Entel dantel.
  9 ... gazeloglu
 • pi sayısı akıl yürütme ile bilinemez

  1.
  Faraziyelerle kafayı yemek. Yakında böyle bir başlık açılırsa pi sayısının aslının yerine geçmek gibi bir niyetinin olmadığını, sadece iş görmek için orada bulunduğunu anlamış olursunuz. Çünkü hiç bir aslı gibidir, asla aslı gibi değildir. Aslının olmadığı yerde, aslı gibidir, aslı yerine geçer. Aslı nolur tutma beni aslı.
  1 ... gazeloglu
 • gökçeada

  90.
  Geçengün konusu geçti. Gidip görmek gezip öğrenmek ve tanımak istediğim bir yer. Çok güzel bir ada olduğunu duymuştum. Epey merak saldım bu ara gökçeada ya. Bakalım ne zaman nasip olur görmek.
  1 ... gazeloglu
 • allah ın gücü bir fonksiyon veya denklem midir

  3.
  Allahın kudret ve gücünü rakamsal ifadelerle sembolize eden 7 rakamına örneklere devam edelim;

  -----

  KUTSAL DiNLERDE 7

  Tevrat’a göre Firavun, rüyasında 7 cılız ineğin,7 semiz ineği yediğini görmüştü. Tevrat ve incil’de, 7 sayısı yaygın olarak kullanılmıştır. 7 rahip, 7 trompet, 7 kilise, 7 mühür, 7 kase, 7 yıldız, 7 boynuz, 7 başlı canavar, 7 ruh, 7 kollu şamdan çok bilinen örneklerdir. inanışa göre, Hz. Süleyman’ın tapınağına 7 basamakla çıkılıyordu. Tufanın hazırlıkları 7 gün sürmüştü. Nuh’ un, gemiden uçurduğu güvercin 7 gün boyunca uçmuş ancak sekizinci gün gemiye dönebilmişti.
  Yedi Tur: Eskiden Yahudiler, Kamış Bayramı’nda tapınaklarında toplanır ve kutsal mihrabın etrafında 7 kez dönerlerdi.Museviler’ de Hamursuz Bayramı’ndan 7 hafta sonra yapılan Gül Bayramı’ nda günah adağı olarak 7 kuzuyu kurban etme geleneği vardır.
  Yedi Çoban: Musa peygamberin, Firavun’dan kaçarak, gittiği Medyan çölünde yardım ettiği söylenen 7 çoban kız.
  Yedi Oğul :Tevrat’a göre Yafes’in 7 oğlu vardır. Bunlardan her biri bir ulusun atası sayılır. Hıristiyanlıkta manastır hareketinin başlangıcından bu yana 7 büyük günahtan söz edilir. Bu günahlar şöyle sıralanır: 1)Kibir, 2) Açgözlülük, 3) Şehvet, yani aşırı ve yasaklanmış cinsel istek, 4) Kıskançlık, 5) Oburluk ve genellikle ayyaşlık, 6) Öfke ve 7) Tembellik. Katoliklerde 7 sakrament esastır.
  Yedi Uyurlar: “Eshab-ı Kehf” olarak bilinir. Ölümden sonra dirilişe ilişkin ünlü efsanenin kahramanlarıdır. Ortaçağ boyunca Hıristiyan ve islâm dünyasında çok tutulan efsaneye göre, Roma imparatoru Decius döneminde Hıristiyanlara yapılan baskılar sırasında (iS. 250) 7 Hıristiyan asker doğdukları kent olan Ephesos (Efes) yakınında bir mağarada gizlenirler. Daha sonra mağaranın kapısı kapanır. Böylece imparator Decius’un çıkardığı ferman uyarınca pagan kurban törenlerine katılmaktan kurtulan 7 Hıristiyan, mucizevi bir uykuya dalarlar. Doğu Roma imparatoru II. Thedosius döneminde (iS. 408- 450) mağaranın ağzı açılınca uyanırlar. 7 asker, yaşadıkları deneyimin derin anlamını açıkladıktan sonra ölürler. Bunun üzerine onlar adına kutsal bir mezar yapılır. Batı’da yaygın olan anlatıda Eshab-ı Kehf, Maksimianos, Malkhos, Markianos, Ioannes, Denis, Serapion ve Konstantinos’ tur. Doğu’ daki anlatılarda ise bu adlar Mekselina, Yemliha, Mernuş, Saznuş, Debernuş, Meslina ve Kefeştatayyuş olarak geçer. Afşin ve Tarsus’ta Eshab-ı Kehf, Efes’ te ise “Yedi Uyurlar” adıyla anılan ve ziyaret edilen mağaralar vardır.
  Yedinci Gün Adventisleri: 19. yüzyılda ABD’de ortaya çıkan bin yıl inancına bağlı Protestan akımı Adventizmin günümüzdeki en büyük koludur.
  Yedi imamcılık: Sebiye, “Yedi imamcılık” olarak da bilinir. Şiiliğin, imamların sayısını yediyle (seb’) sınırlayan koludur. Sebiye izleyicileri zamanla 7 sayısı üzerine kurulu bir öğreti geliştirmişlerdir. Buna göre yeryüzünde her zaman Tanrı’ nın kanıtları (hüccet) vardır. Kanıtlar, konuşan (natık) ve susan (samit) olmak üzere ikiye ayrılır. 7 konuşan kanıt Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. ibrahim, Hz. Musa, Hz. Musa, Hz. isa, Hz. Muhammed ve Muhammed et- Tamm’dır. Her iki konuşan kanıt arasında da 7’şer susan kanıt vardır. Hz. Muhammed ile Muhammed et- Tamm arasındaki susan kanıtlar, Hz. Ali ile başlayıp Hz. ismail ile biten 7 imamdır.

  iSLAM DiNiNDE 7

  Kur’an’ın ilk suresi Fatiha 7 ayettir. Kainat 7 günde yaratılmıştır. Kabe’nin etrafı 7 kere tavaf edilir. Mevlevilik’te 7 bilgelik rakamıdır. Mevlevilerde 7 selam vardır. Hz. Mevlana’nın 7 öğüdü vardır. islam dininde 7 mertebe vardır. Müslümanlar Hac sırasında Safa ile Merve arasında 7 kez gidip gelirler. Müslümanlar Hac sırasında şeytan taşlamada 7 taş atarlar. Mina’da, bayram günleri üç gün şeytan taşlanır. Bayramın birinci günü Mina’da, Cemre- i Akabe [Büyük Şeytan] denilen yerde iki buçuk metreden veya daha uzaktan Cemre [Büyük Şeytan] yerini gösteren duvarın dibine nohut kadar yedi taş atılır. Bayramın ikinci günü, öğle namazından sonra üç ayrı yerde, yedişer taş atılır. Mescid-i Hıf’e yakın olandan başlanır. Önce küçük şeytan, sonra orta şeytan ve büyük şeytana yedi taş atılır, toplam 21 taş eder. Bayramın üçüncü günü de böyle yedişer taş atılır ki, hepsi 49 taş olur. [Aynen ikinci günkü gibi.] Üçüncü günü güneş batmadan önce, Mina’dan ayrılınır. Dördüncü gün de Mina’da kalıp, sabahtan güneşin batışına kadar dilediği zaman 21 taş daha atmak müstehabdır. [Küçük, orta ve büyük şeytana yedişer taş atılır.]
  Kuran’da 7 Gök tabiri, 7 kez geçer. (Bakara Suresi 29), ( 17. isra Suresi 44), ( 23. Muminun Suresi 86), (41. Fussilet Suresi 12),( 65. Talak Suresi 12), (67. Mülk Suresi 3), (71.Nuh Suresi 15). ayetlerde gerçekleşmektedir.

  KURANI KERiMDE 7 RAKAMI

  Kuran-ı Kerim’de bazı rakamlara dikkat çekilmiştir, bunlardan biri de 7 rakamıdır. insanlığın amacı bu konudan bir takım anlamlar çıkarmak değil, daha çok Kuran’ın sistematiği üzerine dikkat çekmektir. Bu açıdan baktığımızda, bir haftanın yedi gün olması gibi secde konusunun yedi rakamı ile ilişkili olduğunu görmekteyiz, secde halinde yedi uzvumuz yerle temas halindedir (2 ayak ucu + 2 diz + 2 avuç içi + 1 alın).
  7, Yedi (Yedi Çift);
  15/Hicr-87: Andolsun, sana çiftlerden yediyi ve büyük Kur’an’ı verdik.

  Bu ayet, 1/Fatiha suresi’ne atıf yaptığı söylenmektedir, malumu ise Fatiha’nın 7 ayet oluşudur.

  Yedi Gök;
  2/Bakara 29: Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O’dur. Sonra göğe yönelip (istiva edip) de onları yedi gök olarak düzenleyen O’dur. Ve O, her şeyi bilendir.

  23/Muminun 86: De ki: “Yedi göğün Rabbi ve büyük Arş’ın Rabbi kimdir?”

  41/Fussilet 12: Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip donattık ve bir koruma (altına aldık). işte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)’ın takdiridir.

  65/Talak 12: Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah’ın her şeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah’ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için.

  67/Mülk 3: O, biri diğeriyle ‘tam bir uyum’ (mutabakat) içinde yedi gök yaratmış olandır. Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir ‘çelişki ve uygunsuzluk’ (tefavüt) göremezsin. işte gözü(nü) çevirip gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun?

  71/Nuh 15: Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?”

  78/Nebe 12: Sizin üstünüze sapasağlam yedi gök bina ettik.

  Yedi Gün (Dönüşte Yedi);
  2/Bakara 196: Haccı ve umreyi Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve buna benzer nedenlerle) kuşatılırsanız, artık size kolay gelen kurban(ı gönderin). Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin. Kim sizden hasta ise veya başından şikayeti varsa, onun ya oruç ya sadaka veya kurban olarak fidye (vermesi gerekir). Güvenliğe kavuşursanız, hacca kadar umre ile yararlanmak isteyene, kolayına gelen bir kurban(ı kesmek gerekir). Bulamayana da, hacc’da üç gün, döndüğünüzde yedi (gün) olmak üzere, bunlara, tamı tamına on (gün) oruç vardır. Bu, ailesi Mescid-i Haram’da olmayanlar içindir. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah, muhakkak cezası pek çetin olandır.

  Yedi Gece;
  34/Hakka 7: (Allah) Onu, yedi gece ve sekiz gün, aralık vermeksizin üzerlerine musallat etti. Öyle ki, o kavmin, orada sanki içi kof hurma kütükleriymiş gibi çarpılıp yere yıkıldığını görürsün.

  Yedi Başak;
  2/Bakara 261: Mallarını Allah yolunda infak edenlerin örneği yedi başak bitiren, her bir başakta yüz tane bulunan bir tek tanenin örneği gibidir. Allah, dilediğine kat kat arttırır. Allah (ihsanı) bol olandır, bilendir.
  Rüyada Yedi (Yedi Kıtlık Yılı);
  12/Yusuf 43: Hükümdar:” Ben (rüyamda) yedi besili inek görüyorum, onları yedi zayıf inek yiyor; bir de yedi yeşil başak ve diğerleri ise kupkuru. Ey önde gelen (kahin bilginler,) eğer rüya yorumluyorsanız benim bu rüyamı çözüverin” dedi.

  12/Yusuf 46: (Zindana gidip:) “Yusuf, ey doğru (sözlü insan). Yedi besili ineği yedi zayıf (ineğin) yediği ve yedi yeşil başakla diğerleri kuru olan (rüya) konusunda bize fetva ver. Umarım ki insanlara da (senin söylediklerinle) dönerim, belki onlar (bunun anlamını) öğrenmiş olurlar.”

  12/Yusuf 47: Dedi ki: “Siz yedi yıl, önceleri (ektiğiniz) gibi ekin ekin, yediğinizin az bir kısmı dışında (kalanını) biçtiklerinizi başağında bırakın.”

  Bilinmeyen Yedi;
  18/Kehf 22: (Sonra gelen kuşaklar) Diyecekler ki: “Üç’tüler, onların dördüncüsü köpekleridir.” Ve: “Beştiler, onların altıncısı köpekleridir” diyecekler. (Bu) Bilinmeyene (gayba) taş atmaktır. “Yedidirler, onların sekizincisi köpekleridir” diyecekler. De ki: “Rabbim, onların sayısını daha iyi bilir, onları pek az (insan) dışında kimse bilemez.” Öyleyse onlar konusunda açıkta olan bir tartışmadan başka tartışma ve onlar hakkında bunlardan hiç kimseye bir şey sorma.

  Yedi Deniz;
  31/Lokman 27: Eğer yeryüzündeki ağaçların tümü kalem ve deniz de onun ardından yedi deniz daha eklenerek (mürekkep) olsa, yine de Allah’ın kelimeleri (yazmakla) tükenmez. Şüphesiz Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.

  Yedi Yol;
  23/Muminun 17: Andolsun, biz sizin üstünüzde yedi yol yarattık; Biz yaratmada gafiller değiliz.

  Yedi Kapı;
  15/Hicr 44: (Cehennem) Onun yedi kapısı vardır; onlardan her bir kapı için bir grup ayrılmıştır.

  6+1;
  7/A’Raf 54: Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah’tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, güneşe, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O’nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.

  10/Yunus 3: Şüphesiz sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden, işleri evirip çeviren Allah’tır. Onun izni olmadıktan sonra, hiç kimse şefaatçi olamaz. işte Rabbiniz olan Allah budur, öyleyse O’na kulluk edin. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz?

  25/Furkan 59: O, gökleri ve yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yaratan ve sonra arşa istiva edendir. Rahman (olan Allah)dır. Bunu (bundan) haberi olana sor.

  32/Secde 4: Allah; gökleri, yeri ve ikisi arasında olanları altı günde yarattı, sonra arşa istiva etti. Sizin O’nun dışında bir yardımcınız ve şefaatçiniz yoktur. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz?

  57/Hadid 4: Gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arşa istiva eden O’dur. Yere gireni, ondan çıkanı, gökten ineni ve ona çıkanı bilir. Her nerede iseniz, O sizinle beraberdir, Allah, yaptıklarınızı görendir.

  Kuran’da 7 nci Süre, el- A’raf Süresi’dir. A’raf’ta yani cennet ile cehennem ehli arasındaki yüksek bir yerde bulunan insanlardan, ilahi vahyin doğruluğundan ve dünyanın vahye ihtiyacından söz edilir. Kuran’da 7 nci sure olan el-A’raf’ın 7 nci Ayeti’ne bakalım: “Ve onlara (olup bitenleri) tam bir bilgi ile mutlaka anlatacağız. Biz, onlardan uzak değiliz.” Burada, tüm olup bitenle ilgili bilginin insanlığa aktarılacağı ve vahiy kanalıyla Yüce Yaradan ile insanlar arasında sıkı bir bağ olduğu belirtiliyor. Tüm bu bilginin, 7 nci sure’nin 7 nci Ayeti’nde olması, herhalde tesadüf olamaz.

  NOT: Yed kelimesi, Arapça isimdir. “El”, “Kudret” anlamına gelir. Yed-i beyza kelimesi, “Beyaz El” anlamdadır. Hz. Musa’nın parlayan eli, onun ilk mucizesi, kerameti anlamımdadır. Yedullah kelimesi ise “Tanrı Eli” anlamına gelir.

  http://www.sozvesiir.com/...erimde-7-rakami-ve-onemi/

  -----
  ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum