• sevdiğimz insanla kaderimizde olduğ için tanışırız

  14.
  Salt kadın erkek ilişkileri değil, genel manada insanlarla Tanışma görüşme konuşma ülfet (yakınlık dostluk arkadaşlık ahbaplık) kurma yada kontak kuramama anlaşamama zıtlaşma ve uyumsuzluk v.s. Olaylarının hepsi de kaderin içindedir dışında değil. Ezel bezminde, kalu bela da yani Ruhlar aleminde ülfet edenler dünyada da ülfet ederler. Orada yakınlık kuramayanlar yada tanışmayanlar burada da kontak kuramaz veya tanışamazlar. Ol emrinden olma emrine kadar olup olacak herşey levhi mahfuzda yazılıdır. Buraya kadar perdenin gerisidir. Bizi ilgilendirmez...

  Kader allahın bilgisidir kulun değil. Kul kadere değil iradeye bakar. Kaderle uğraşmak kulun görevi değildir. Kul kendi işine bakmalı allahın işine karışmamalı. Aksi halde kafasını duvara çarpar.

  sevgi ve evlilik konusunda tercih ve iradeyi görmezden gelip olayı sadece Bu şekliyle yorumlanmak hatalı. Her sevdiğin kişi senin nasibin yada kaderin olmayabilir. Bilemeyiz. işin Orası bize muallak ve belirsiz. Bunu işin olup olmadığı belirler. Mesela, O zaman hz ademin oğlu kabil de kalkıp kardeşi habili öldürüp onun payı (allahın emriyle) olan kendi ikizini kaçırıp zorla sahip olduğunda "kızı ele geçirdim demekki bu benim kaderimmiş" derdi ve çıkardı işin içinden. Yok öyle bir kader anlayışı. O zaman her zalim despot cebbar yada güçlü, kendi yaptıklarını kaderin üzerine yamar. Veyahutta aciz pısırık korkak v.s. de çıkar der ki "bak gördünmü kaderimde yokmuş olmadı". iyi Ama sen hiç çaba göstermedinki. Oturduğun yerde durdun kaldın. Sebeplere sarılmadın. Yol yöntem izlemedin. Çalışmadın gayret etmedin arzunu talep etmedin halini arzetmedin istekli olmadın uğraşmadın sabretmedin veya legal yollar varken illegal yollara tevessül ettin, neticede işlediğin haramlar belkide seni nasibin olan helalden mahrum etti. Neticede Bu yine senin seçimin. Senin iraden.

  Ha şunu diyebilir insan; seni karşıma allah çıkarttı. iyi güzel tamam Eyvallah. Ama sen de o da seçim yaptınız tercih ettiniz irade gösterdiniz ve şayet diğer şartlar da elverip işiniz neticelendiyse ancak bu benim nasibimmiş yada kaderimde bu varmış diyebilirsiniz. Ondan önce bunu söyleyemez, sanki kaderin ne olup olmadığını biliyormuşcasına hüküm verip hareket edemezsiniz.

  Kader, icra (kaza, yaşanma) edilmeden bu kaderdir diyemezsiniz. Biz kullar için Olandır kader. Olmayan yada olacak olanlar kader değil gayb dır. Bilmiyoruz ki olacak mı olmayacak mı? Gaybı ise Allah bilir sadece.

  Netice: insan bir şeyi gerçekten istiyorsa allah o kuluna yardım eder. Niyetinde ciddi ve samimi ise. Biri olmazsa diğeri olur, ama olur. Aramaz sormaz gevşek davranırsan, kimsecikleri beğenmez gelene gidene burnu büyüklük yapar bekler durursan, illa da şöyle şöyle olsun der bahaneler uydurursan daha çok beklersin bu kafayla..olur mu? He belki olur. Ne zaman? Allah bilir...kimbilir, belkide nasibiniz nasipsizliktir. Öyle ya, o da bir nasiptir. Madem en iyisini istiyorsun, o zaman beklemeyi de göze alıyorsun demektir. Ama netice yine de garanti değildir. Zira çoğu zaman sona kalan dona kalır. Asla bilemeyiz sonunda ne olacağını.

  Erkeğin görevi aramak bulmak adaylardan seçip talep etmek, kadının ise seçim yapmak. Biri istemez diğeri beğenmezse nasıl olacak o iş? Ondan sonra ne? Kader. Olur..

  Dinimizin bize emrettiği şey bir an evvel evlenmek. Uygun şartların yada kişilerin oluşmasını beklemek değil. Öyle bir islam dini yok. Bunlar insanların ailelerin yada toplumun işlerine öyle geldiği için uydurduğu bir din algısı. Çünkü Temeli ve kökeni dünya. Halbuki din dünyadan daha kıymetli olmalıydı ama hani nerde??
  4 ... gazeloglu
 • yazarların hayat sorunlarını çözme yöntemi

  140.
  Genellikle Aile içi (çoğu akrabalar hariç) dayanışma ve belki (o da her zaman değil) kara günde yardıma koşan tek tük bir kaç dost (arkadaş, komşu) eli. Hepsi O kadar.
  2 ... gazeloglu
 • korona dan sonrası ne olacak

  3.
  Türkiye risk altında ve maalesef henüz görünürde ciddi manada hiçbir hazırlık da yok. Sadece vatandaşın öteden beri bildiği yada bilinen bağışıklık sistemini güçlendirici bir takım besinler (propolis v.s.) dışında.
  ... gazeloglu
 • coronavirus e karşı propolis

  1.
  Yeni Koronavirüs (Şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2 ya da kısaltmasıyla SARS-CoV-2) güncellenen yeni kod ismiyle covıd19 olarak bilinen bu meşum hastalığın henüz bilinen bir tedavisi yada aşısı yok. Fakat en azından koruyu maddelerin içinde en güçlü (nar dan 80 kat daha fazla) antioksidan (mikrop öldürücü) olan, çeşitli bakteri ve virüsler üzerindeki kuvvetli tedavi edici etkileri göz önüne alındığında muhakkak ki tavsiye edilebilecek en etkili maddedir.

  --spoiler--
  Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

  Corona virüsü ve propolis

  Solargezi.com olarak şu sıralar üzerinde durmuş olduğumuz iki şey var; Birisi propolis, diğeri ise arı poleni. Son zamanlarda corona virüsü ile iligli tüm dünyada geniş kapsamlı önlemler alınıyor ve bu virüsün bulaşıcı olmasından dolayı endişe duyuluyor.

  Bizlerde araştırmacı olarak propolisin doğal bağışıklık güçlendirici olması sebebiyle corona virusunu nasıl yenebiliriz kısmını vurgulamak istedik. ve Propolis hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazdık.

  Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

  Propolisin etkili olduğu virüsler
  Adenovirus
  Corona virus
  Herpes symplex
  Influenca A and B virus
  Newcastle disease virus
  Polio virus
  Vaccina
  Rotavirus
  Vesicular Stomatitis Virus
  Coronar virusH
  HPV

  Corona virüsünü nasıl yenebiliriz?

  Corona virüs, daha çok bağışıklık sistemi düşük olan kişileri hedef almaktadır. Bu sebeple corona virüsünü yenmek için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için öncelikle sağlıklı ve güçlü bir bedene ihtiyacınız var demektir. Bunun kapsadığı bazı şeylerden birisi de beslenme düzeni ve yaşam tarzınızdır. Belli yaşın üstünde olan kişilerin corona virüsüne yakalanması muhtemeldir. Çünkü yaş faktörü bağışıklık sistemi bakımından son derece önemli bir kavramdır. Yaşlılarda bağışıklık sistemi genellikle düşük seviyeler de olabiliyor. Corona virüs ise öncelik olarak bağışıklık sistemi güçsüz kişileri hedef almaktadır. ,

  Corona Virüse ne iyi gelir

  Corona virüsten kurtulmak için antioksidan özelliği olan besinlerden tüketmelisiniz. Bu besin takviyelerinden bazıları; Propolis, Polen, Nar, Brokoli, Arı sütü, Bal, Arı ürünleri, organik tüketim, yeterli protein alımı, A,C,B12 vitaminleri yine bağışıklık sistemi için harika bir kaynaktır. Fakat şunu bilmenizi isterim, Propolis; nar meyvesinden 80 kat daha fazla güçlü antioksidan özelliğine sahip bir besindir. Bu sebeple güçlü antioksidanlara ihtiyaç duyduğunuz gibi propolis tek başına da yeterli bir takviye olacaktır. Bu sebeple corona virüsüne karşı koruma kalkanı olarak propolisi kullanmak doğru bir seçenek olur.

  Corona virüsünden korunmak için ne yapmalı

  Corona virüsünden korunmak için bağışıklık sistemini yüksek seviyede tutmamız gerekir. Gerekli vitamin ve mineralleri günlük olarak tüketmemiz gerekir. Ayrıca yeterli miktarda günlük protein ihtiyacımızı da karşılamamış gerekir. Günlük protein ihtiyacı genellikle kilonuz ile eş değer bir bütün sağlar. Bu virüse karşı daha farklı ve güçlü korunmak için ise arı ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle propolis yine buna alternatif bir cevap olabilir. Çünkü propolis arıların dışarıdan gelebilecek zararlara karşı kovanlarına koruma amaçlı koyduğu reçinemsi bir maddedir. Ve çözülmesi çok zordur.

  Propolisin karşı geldiği virüsler
  Bir diğer kaynak bkz:

  Antiviral etkisi Propolisin herpes virüsü, potato virüsü, influenza (grip) virüsü, adenovirüs, corona virüsü, newcastle hastalığı, polio virüs, rota virüs üzerine etkisi olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur.

  Antifungial (Mantara karşı) EtkisiCandida albicans, candida glabrata, candida krusei, ve Trichosporon spp. gibi mantar türlerine karşı etkilidir.[7]
  Antiparazit EtkisiCholomonas paramecium, giardia lambia, trichomonas vaginalis, trypanosoma cruzi gibi parazit türleri üzerine etkilidir.[8]
  Antioksidant EtkisiPropolis içerindeği bulunan flavonoidler vasıtasıyla antioksidant etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda bileşiminde toplam polifenol miktarı fazla olan propolislerin daha fazla antioksidan etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.[9] Propolis içeriğindeki maddeler vücudumuzdaki serbest radikallere zararlı etkisini ortadan kaldırarak; çeşitli kanser türleri, immün sistem rahatsızlıkları, romatoid artrit, kardiovasküler ve nörodejeneratif hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

  https://www.solargezi.com...orona-virusu-ve-propolis/
  --spoiler--

  coronavirus e karşı propolis
  coronavirus e karşı propolis
  coronavirus e karşı propolis
  coronavirus e karşı propolis
  coronavirus e karşı propolis
  1 -2 ... gazeloglu
 • korona geliyor

  2.
  Mart ayına dikkat. Tehlike kapıda bekliyor maalesef. Herkes gümrük kapılarına yoğunlaşmış halbuki esas tehlike havayollarından gelecek hastalarda. Kuvvetle muhtemel ki Havaalanları virüsün giriş kapısı olacak.
  4 ... gazeloglu
 • corona virüsü türkiyede kötü etki eder mi

  1.
  Bir soru. Astrolojik Tahminlere göre eder. Hepsini izlemeseniz de hiç olmazsa 30 dk dan itibaren izleyin.

  https://m.youtube.com/watch?v=vLrQGnG5iyQ+
  ... gazeloglu
 • uludağ sözlük yazarlarının burçları

  107.
  uludağ sözlük yazarlarının burçları
  1 ... gazeloglu
 • che guevara nın dincilere verdiği efsane ayar

  2.
  Kime söylediğini de belirtmek gerek. Zira Cennetten arsa satan katolik kilisesidir. Bir benzer zekayı da protestanlığın kurucusu martin luther göstermiş, cehennemin hepsini kiliseden satın almıştır.

  islama göre hiç kimsenin cennetten arsa satma yetkisi yoktur. Eğer alimse Sadece müjdeler yada korkutur, dinin emri mucibince. Öte yanda satanlara gelince, dinini okumayan öğrenmeyen bilmeyen yaşamayan insanların varolduğu toplumlar aldanmaya aldatılmaya mahkumdurlar. Zaten onların çoğu satrançla da iştigal etmezler. Sözde Haram ya. Ama öte yanda haramın daniskası olan kumarı, piyango Şans topu Sayısal loto toto iddia misli com 6 lı ganyan falan filan bir güzel oynarlar. Bu kumarlar neyin nesi oluyor? Kim oynuyor la bunları? Uzaylılar mı oynuyor bunca kumarı? Yoksa 3 harfliler mi oynuyor? Satranca bak hizaya gel.

  Hanefi fukasına göre satranç, kumar haline dönüşmediği müddetçe haram değil tahrimen mekruh sayılmıştır. Lakin bu saydıklarım külliyen haram. Arada dağlar kadar fark var. Kaldı ki Haramların da kendi aralarında haramiyet dereceleri var. Satranca kafayı takanlar görmüyorlar mı ki ülkede ne kumarlar dönüyor? Kalkıp bununla uğraşıyorlar. Sanki başka mesele kalmadı uğraşacak.

  https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/satranc
  ... gazeloglu
 • müvekkilimin savunulcak bi tarafı yok diyen avukat

  3.
  Mahkemede Onu demez lakin dava öncesi usulünce gerekçe beyan ederek savunmadan feragat (çekilir) eder.
  ... gazeloglu
 • ceren damar ı öldüren katilin avukatı

  23.
  ilginç bir ifade. "Ceren damar 15 temmuz lehine twit attı". 15 temmuzu siyasete alet etmek saikiyle kendini masum göstermeye çabalayan bir şark kurnazı ifadesi. Bakın bir şey söyleyeyim yeri gelmişken: 15 temmuzda biz meydanda bangır bangır bağırırken ak parti il yöneticileri kenardan maçı seyrediyordu. Sahada ülkücüler (bbp dahil) selametçiler bir miktarda da diğer partilerin mensubu vatanperver vardı. Hatta il yönetimden bazı parti yöneticileri 1 hafta ortadan kayboldu korkudan. Şimdi çıkmışlar fetöcü avlıyorlar. Zamanında fetöşçüler devletin içine sızarken uyumasalardı o zaman. Açsalardı gözlerini.

  Biz saat 23 de meydandaydık daha o saatte henüz çağrı bile yapılmamıştı. Kimseden çağrı beklemedik..

  O işgüzar avukat bozuntusu hedef saptırmayı bıraksın da masum bir kadının katilini hemde iftira atarak kaça savunduğunu açıklasın. insanların hatalı siyasi görüş ve düşüncelerinden dolayı hemen etiketleyip hain ilan edip damgalamak, kısa vadede iç siyasete fayda sağlasa da suçsuz günahsız masum bir insanın katledilmesi olayını bu siyasi rant uğruna çarpıtıp adeta cinayeti meşrulaştırmak hiçbir adalete sığmaz. Felsefeyi (boş yapma) bıraksın o avukat..
  1 ... gazeloglu
 • elanur akıncı

  5.
  Biz felsefe (boş işler) yapmaya çok meraklıyız, ondandır.
  2 -4 ... gazeloglu
 • akp li belediyelerin sahte unesco ödülü alması

  11.
  Bir ödül hikayesi. Şimdi tam olarak anlamadım, bunlar unesco yu mu kandırmış yoksa bizi mi? Sen de mi mustafa dündar? Olmadı, hiç Yakışmadı başgan..

  Edit: şu işe bak daha geçen hafta merhabalaştık.
  1 ... gazeloglu
 • big bang ten önce ne vardı

  92.
  Yapılan araştırmalar ışığında görüleceği üzere Pozitif bilim, big bang a kadar ulaşır. islam akaidine (itikad) göre Ondan öncesi yani Büyük patlamadan önce (ne kadar önce allahu alem [allah bilir, bizce malum değil] meçhul) ilk olarak yaratılan -şey- (cenabı allahın zatı zülcelâli harici kalanların hepsi şey diye nitelendirilir ki kûllû şey diye tabir edilir) hz peygamberin nurudur. Ona ister nur deyin, ister şey deyin, ister enerji deyin ister çekirdek isterse nüve v.s. Neticede hepsinin de kaynağı temeli özü ve aslı o şeydir ki o da nuru muhammedidir (s.a.s.). Zaten orası sebepler aleminin (zahir, görünen) başlama noktasıdır. Zaman ve mekanın başlangıcı. iki kademeli düşünün olayı. Kûn (ol) emriyle hiçlikten yokluğa, sonra sırasıyla yokluktan varlığa geçiş. Başka bir ifadeyle ilk yaratılan şey ile Zamanın ve mekanın başlaması ve ondan öncesinin de Bize göre (mahlukat) izafi olması durumu. Yani kısaca varlık aleminin evveli yokluktur. Yokluktan öncesi de hiçlik. Halbuki hâlıkı zûlcelâl (yaradan) olan yüce allah (c.c.) eksiklikten noksanlıktan hiçlikten yokluktan varlıktan zamandan ve mekandan kûllû şeyy den kadir, berî ve münezzehtir.

  --spoiler--
  Bir gün ashabdan Abdullah bin Câbir (r.a.),

  "Yâ Resûlallah, bana, Allah'ın her şeyden evvel yarattığı şey nedir, söyler misin?" dedi. Şu cevabı verdiler:

  "Her şeyden evvel senin Peygamberinin nûrunu, kendi nurundan yarattı. Nur, Allah'ın kudreti ile dilediği gibi gezerdi. O zaman ne Levh-i Mahfuz ne kalem ne Cennet ne Cehennem, ne melek ne semâ ne arz, ne güneş, ne ay, ne insan ve ne de cin vardı."(Kastalanî, Mevahibü'l-Ledünniye:1/7)

  https://sorularlaislamiye...larak-yarattigi-sey-nedir
  --spoiler--
  -2 ... gazeloglu
 • kuran bilimle uyuşmaktadır

  4.
  Başlık hatalı. ifade edilmek istenen: mucize bilim çatışması olmalı. Yoksa kur'anın bilimle uyuşup uyuşmaması değil. Kuranda geçen ilimleri hiç nazara vermeyip mucizeler üzerinden dine saldırmak da ergen ateist taktiği herhalde.

  --spoiler--
  Mucize, Allah’ın kainattaki sistem ve düzenini resul ve elçileri için rafa kaldırması anlamına geliyor. Nasıl kainata düzen ve sistemi tesis eden Allah ise, onu bir kulu için rafa kaldırıp delen de yine Allah’tır. Haliyle mucizeleri bilimsel bir metot ve izah ile açıklamak mümkün değildir.

  Mucizeler bilimsel olarak açıklanabilse, zaten mucize olmaktan çıkar, bir bilimsel done olur.

  Allah sonsuz kudret sahibi olduğu için, bu mucizeyi kırıp dökmeden ya da kainatın sistem bütünlüğüne zarar vermeden gerçekleştirebilir. Allah için bu çok kolaydır. insan her şeye kendi açısından bakmaya aşina olduğu için, Allah’ın icraat ve fiillerini de yine kendi düşkün ve aciz bakış açısından değerlendiriyor.

  Esasen, aşırı zorlamalarla ve tekellüflerle girişilen sözde açıklamaların bütün gayesi, mucize diye bir şey olamayacağı ve her şeyin muhakkak maddî bir sebep-netice münasebeti ile ortaya çıkması gerektiğini -güya- ispatlamaktır.

  Tabii bunun arkasından da Mukaddes Kitaplarda mucize olarak bahsedilen, harikulade tabiat hadiselerini ya "paranormal hâdiseler veya aslı astan olmayan uydurma haberler" şeklinde reddetmek gelir.

  Hâlbuki bilimi mucizelere karşı bir delil olarak kullanmak mantıkî yönden geçerli değildir ve bu davranışın bizzat bilimin aleyhine bir şekilde neticelenmesi daha muhtemeldir. Zira mucizelerin olabileceğine inanmak, olmadığına inanmak kadar bir tercih ve inanç meselesidir. Neticede bilimin izah adına acziyetini itiraf ettiği durumlar, kendi sahasını zorlamanın bir cezası olarak yine bilime fatura edilecektir.

  Mucizeler hakkındaki geleneksel görüş, mucizenin tabiatı küllî değil genel sebepler çerçevesinde kurup devam ettiren Zât'ın, bu sebepleri doğrudan veya ilmin bilemediği sebepler üstü bir sebeple kırarak yarattığı hadiseler olduğudur.

  Bazı ilahiyatçılar determinizmden çok fazla etkilenerek mucizelerin bulunmadığı bir din ortaya koymaya teşebbüs etmişlerdir. Fakat bu tip gayretler artık dine olan teveccühten dolayı pek rağbet görmemektedir.

  Ancak burada bir noktaya dikkat etmek gerekir: Bu tür bir görüş hem bilim hem de bilim dünyası hakkında yanlış tahminlere sahip insanlara empoze edilen spekülatif bir oyundur. Bu şekildeki bir anlayışın bilim adamlarına hiçbir faydası olmadığı gibi dine inanan ve onun buyurduğu akidelere iman etmiş insanları da bilimden soğutmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

  Mucizeler indirgemeci bir anlayışla kolaylıkla inkâr edilebilir ama böyle bir teşebbüs ilmî inkişafa mâni ve ilmin kendi prensiplerine terstir, zira mucizeleri inkâr etmek onları kabul etmekten daha fazla bilimsel değildir. Dolayısıyla onları kabul etmek safdillik olarak görülmemelidir, aksine bilimin bir sınırı olduğunu farketmemize yardımcı olur.

  https://sorularlaislamiye...lim-yoktur-denilebilir-mi
  --spoiler--
  2 ... gazeloglu
 • atakan kayalar ın kendi annesinden nefret etmesi

  14.
  Nefret demeyelim de yine biz ona, antipati diyelim. fakat belli oluyor. Maalesef üzücü. Sonuçta Cümleye çocuk diye başlıyoruz. Sürekli felsefe kitapları okuyor. Bu çok tehlikeli. Adeta aşırı doz Zehir yüklemesi. Zira Okuduklarının çoğu dinsiz filozofların kitapları. Fikirleri de ona göre. Etkilenmemesi mümkün değil. üstelik o tezlerin mantıklı karşı tezlerini içeren mesela gazalinin haşiyelerini okuduğunu da sanmıyorum. O yaşlarda henüz kimlik ve kişilik oturmamıştır. ileride düzelir diye yine de umutlu olmak istiyorum. inşallah diyelim.
  2 -1 ... gazeloglu
 • eski eşin buluşalım demesi

  4.
  Türkiyede Genellikle eski eşler buluşunca meydana kan döküldüğü için naçizane tavsiyem lütfen gitmeyiniz olacaktır. Bunun Gerçeklik payı çok yüksek olsa da latife bir yana esasen "Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı". Sebebi her ne olursa olsun, haklı yada haksız, neticede bitmiş bitmiştir. Bu konuda taraflardan birinin yada her ikisinin geriye dönüş çabalarının totalde çok da hayra dönüşmediği, pek çoğunun hüsranla neticelendiği istatistiki bilgilerce de malumdur. istisnalar vardır ama kaideyi bozmaz.

  Hayat boşlukları kabul etmez. Ayrılmış gitmiş yeni bir düzen kurmuşsun. Empati yap kendini yeni eşinin yerine koy. Sonra bir gün Çağırdı diye Gidip koşa koşa eski eşine gitmiş ve onunla görüşüyorsun. Senin hakkında Ne düşünür? Ya bir kere senin iyiliğini düşünse huzurunu bozacak şekilde davranmaz. Seni düşündüğü, iyiliğini istediği filan yok onun, kendi menfaatinin peşinde o. Hemde üstelik Bozguncu. insan artık başka birisi olan biri için kendi huzurunu kaçırmaz. Aptal olmayın. Sanane artık onun hayatından? Yada ona ne artık benim hayatımdan? Bakacak kendi işine gücüne. Yok çok Yalnızmış da yok sana ihtiyacı varmış da yok senin gibisini bulamamış da yok bilmem ne. Geç bu palavraları kardeş. Hepsi taktik ve tuzak bu lafların. Aldanma ey insan..
  4 ... gazeloglu
 • 20 şubat 2020 türkiye nin abd den patriot istemesi

  28.
  Haber doğruysa eğer, ciddi manada sıkıntı yaşayacağımız ve gözlerden kaçan bir durum var. şayet türkiye, Abd den patriot almakla rusyaya karşı nispet yapmayı planlıyorsa, ee 2 gün sonra idlip operasyonu yaparken kimden destek alacak? Ypg pyd pkk için Suriyeye gerçekleştirilen hemen hemen tüm operasyonlarda arkamızda rusya desteği vardı. Ha yani şimdi rusyanın işi bitti de esadla savaşırken bu sefer abd nin desteği için patriot kartı mı ileri sürüldü?

  Bakınız Bunlar çok tehlikeli manevralar. Suriye bölgesinde hem abd nin hem rusyanın hem iranın çıkarları var. Bu saydığım ülkeler hiçbir zaman karşı karşıya gelmezler. Kurnazlık yapalım derken Bunların hepsi yada bir kaçı birleşir, mesela bölgedeki şiileri kışkırtıp bize karşı dönüverirlerse bütün hesaplarımız altüst olduğu gibi askeri ve stratejik olarak bundan çok büyük zarar görürüz. Rusya Esadın arkasında.
  2 -1 ... gazeloglu
 • küçük filozof atakan

  68.
  Maşallah diyelim. Akıl küpü yavrucak. "Demokrasi insanların üzerine otorite kurma sanatıdır. Şu an ki adalet söylemi sadece demokrasinin reklamıdır." Daha bu yaşta Demokrasi Medeniyet ve çağdaşlık Olayını çözmüş, ilginç fikirleri var. Evet.
  3 -1 ... gazeloglu
 • bir anda kimsenin olmadığı yere bakan kedi köpek

  13.
  Halk arasında bu konuda enteresan söylentiler vardır. Mesela Koyunlar melekleri görür ondan me ler derler. Bebekler de aynı, melekleri görür güler derler. Eşekler şeytanı görür ondan bağırır derler. Horoz için de yine melekleri gördüğü ve o yüzden vakitlerine göre öttüğü söylenir.

  Özellikle kedi ve köpeklerin görme ve duyma frekans seviyelerinin insandan farklı olduğunu bilim insanları da söylüyor. Bu sayede pek çok hayvanın gösterdikleri değişik davranış şekilleriyle dakikalar öncesinden depremi de haber verdiği hemen herkesce malum. Ne oluyor ne bitiyor artık allah biliyor tabi insana malum değil. istisnalar da var.

  Edit: dinsiz imansız ateistin teki "şizofren" ifadesi kullanıp aklı sıra dine laf çakıp bize sataşmış. Şizofren sensiz dinsiz imansız. Zira Şizofren olmasaydın iftira atmaz aklını kullanırdın, ama merak etme cezai ehliyetin var...!

  Allah Melekler şeytanlar cinler v.s. gözlere perdeli olması ve bu sebepten görülememesi, yokluğa delil teşkil etmez. Sadece Metafiziksel boyut norm frekans ve dereceleri insanın maddi duyularının idrak seviyelerine uygun değildir. Seviyeler değiştiğinde hepsi görülecek tek tek. Bir ayeti kerimeyle cevap verelim bu dinsize;

  Mülk sûresi:

  5-And olsun ki, dünya semâsını kandillerle süsledik ve onları (kulak hırsızlığı yapan) şeytanlar için (atılacak) taşlar yaptık ve onlara alevli ateş azâbını hazırladık!

  6-Rablerini inkâr edenler için cehennem azabı vardır. Orası ne kötü bir varış yeridir!

  7-Onlar, [cehennem]e atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı sesi (uğultuyu) duyacaklar,

  8-(Cehennem, inkarcıların aptallığına) neredeyse öfkeden çatlayacaktır! Oraya her bir topluluk atıldıkça oranın bekçileri onlara: “Size bir uyarıcı gelmemiş miydi?” diye sorarlar.

  9-Onlar şöyle cevap verirler: Evet, doğrusu bize, (bu azap ile) korkutan bir peygamber gelmişti; fakat biz (onu) yalan saymış ve: Allah'ın bir şey gönderdiği yok; siz olsa olsa büyük bir sapıklık içindesiniz! demiştik.

  10-“Eğer söz dinleseydik, yahut aklımızı kullansaydık, şu çılgın ateş halkı arasında bulunmazdık” diyecekler.

  11-Böylece günahlarını itiraf ederler. O halde kahrolsun cehennemlikler!...
  2 ... gazeloglu
 • 20 şubat 2020 türkiye nin lazkiye yi vurması

  13.
  Az önce google a türkiye lazkiyeyi vurdu mu? Diye yazdım. Evet vurmuş. iş bu Son haberi saymazsak 2013 te 2016 da ve en son 2018 de vurmuş. Vur allah vur. Yani biz lazkiyeyi hep vuruyoruz. Aklımıza geldikçe lazkiyeyi vuruyoruz ama ne hikmetse esat hala yerli yerinde duruyor. iyi vurmalar..
  2 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum