• nur suresi 44 ayet

  13.
  "Allah, gece ile gündüzü evirip çevirir. (Dünya’nın ve kâinatın düzenini, hayata en uygun hale getirir ve bizzat yönetir.) Gerçekten bunlar basiret sahipleri için birer ibret ve delildir."

  Dikkat edilirse ayeti kerimede cenabı hakk" "basiret sahipleri" ifadesini kullanmıştır. Yani görmek istemeyenlere siz hakikati gösteremezsiniz. Çünkü buna zemin yok. Yani idrak izan şuur fikir tefekkür inanç iman kapısı da açık, küfür inat inkar yalanlama reddetme kabul etmeme kapısı da açık. imanda ise cebir yok. Serbestlik ve hür irade var. Seçim var. Dolayısıyla bir takım ayetleri nazara verip herkesin iman sahibi olabileceği zehabına kapılmak boş bir avuntu. Ha şu da var ki yüce allahın ayet ve delilleri iman sahiplerinin imanını güçlendirir. Ama aynı zamanda inkar sahiplerinin de küfrünü arttırır sadece. Neticede her iki tayfanın da müşterisi olacaktır. istediğiniz kadar ispat edin bu hakikat asla değişmeyecek. Bu yüzden Bu nevi tartışmaların sonu gelmez. Bu yeni bir tartışma değil, sadece islama ait de değil. Taa hz adem (a.s.) den beri bu böyle. Kıyamete kadar da böyle sürüp gidecek.

  Ayrıca: yaradanın insanları tevhide, dinine, emrine ve kulluğuna davet etmesi ihtiyaca binaen değil, tebliğ adaleti ve ihsanı, rahmet şefkat ve merhameti gereğidir. Yani yarın mahşer günü "sen neden bize haber vermedin? Niye bildirmedin? Niçin bunları bize kimse anlatmadı? V.s. gibi bahaneler ileri süremeyecek kimse. Zira hemen herkesin her şeyden haberi var. Yoksa allah (c.c.) sameddir. Kullarına ve amellerine ve hiç bir şeye ihtiyacı yoktur. Fakat davet haktır ve haktandır, o davetin bir sahibi var, bizden değil..
  6 -2 ... gazeloglu
 • 23 11 2020 alman donanmasının türk gemisi baskını

  43.
  Anlaşılan o ki almanya bizi gerçekten kıskanıyor. Bak akdenizde nefes bile aldırmıyor artık kıskançlığından. Akdeniz ve yunanistan meselesinde ab ortak hareket ediyor bundan almanya da ayrı değil minvalinde yazılar yazmıştım. Çok değil daha geçen sene. Söylediğimiz aynen çıktı. Avrupa aynı bokun laciverti işte ama Bizim devlet erkânı bunu daha yeni anladı. Geçmiş olsun.

  Şaşırdık mı? Hayır tabiki hiç şaşırmadım. Bekliyordum..
  2 -1 ... gazeloglu
 • üniversiteli kızların fuhuş yaparken yakalanması

  21.
  "üniversiteli kızlar yapmaz" diyenler iyi okusun haberi..
  1 -1 ... gazeloglu
 • satrancın en stratejik taşı

  6.
  Bu Oyun varyantına göre değişir. Bu bazen mevcut şah kanadına saldırıp bir anda oyunun kaderini değiştiren bir at yada aynı anda iki at, beşinci yataydan ileri sürülüp rakibin savunmasını alt üst eden bir iki sıra piyon da olabilir, çaprazdan fil ortadan at ortak saldırısı olabilir veya savunma çaprazında mevzilenmiş adeta ölüm kusan vezir / fil yada kale kale / kale vezir /vezir kale bataryası da olabilir yada merkez hattında çakılı kalmış, yerinde ağır ve baraj oluşturmuş ve herhangi taş tarafından destek atılmış yine herhangi bir taş da olabilir. Bu tamamen Nasıl oyun kurduğunuza bağlı..
  1 ... gazeloglu
 • macron un türkiye ye dış güç demesi

  9.
  Haberi kim hazırladıysa iyi sallamış. O Görüntü ve resim 12 kasım 2020 tarihli, macron'un, özelde afrikadaki bir ülke, lideri ve seçimleri, genelde tüm afrika ve siyasi durumu ile ilgili demeç verirken çekilmiş. Bahsedildiği gibi dış güçlerle alakası bile yok..

  https://information.tv5mo...ha-conde-mais-pas-celui-d
  3 -1 ... gazeloglu
 • aslan vs kaplan

  57.
  Youtube daki videolara göre aslan alıyor bu versusu..
  ... gazeloglu
 • lokantaları kapatıp camilere özel izin çıkarmak

  3.
  Herşey serbest iken kimsenin umurunda değildi camiler. Kafeler restoranlar lokantalar tatil beldeleri açıktı. iş güç çalışma hayatı sürüyordu. Düğün dernek bilumum sosyal aktiviteler sanki yasak yokmuş gibi tam gaz devam ediyordu. Virüs kimsenin umurunda değildi. Herkes yaşantısına bakıyordu. Birden bire Noldu şimdi, Naptı yani, camiler mi bulaştırdı virüsü insanlara? Maskeyi mesafeyi temizliği camiler mi engelledi? Şimdi Günah keçisi camiler mi oldu?
  -4 ... gazeloglu
 • dinlerin koronaya bir çare bulamaması

  13.
  Bir çare bulma operasyonu. Cenabı allaha ihtiyacı var mı ki insanoğlunun, dinden medet umar hale gelmiş? Yada başı dara düştüğü, kendini çaresiz hissettiği zaman mı allah akıllarına gelmiş? Günümüz Mevcut yaşam formlarına ve standartlarına baktığımızda insanların dünyayı yaşarken gayet allahtan uzak bir şekilde hayatlarını sürdürdükleri bir vakıa ve gerçek. Aslında geneli itibariyle Tarih boyunca da bu böyle oldu hep. Dinin vazettiği hakikatleri ferdi olarak kendi hayatlarına hakim kılmak ve cenabı hakkın emrettiği şekilde yaşamak yerine nefislerini ilah edinip kafalarına ve keyiflerine göre hareket ettiler. Mal ve nimetlere şükür yerine Sadece dünyadan kam (haz) aldılar. Zevk peşinde koştular. Ahireti unuttular. Yüce Allahı ve dinini Yok saydılar. Dini görmezden geldiler. Dinin hukukunu istedikleri gibi çiğnediler. Din sadece duygularda ve vicdanlarda, din allahla kul arasındadır denilip, inanç dünyası adı altında esir olarak kaldı. Semavi tüm dinlerin vazettiği evrensel ilahi emirler hep çiğnendi. Değiştirildi. Yasaklar kaale bile alınmadı. Buna müslümanlar da dahil, hemen hiç kimse rabbi tealanın emir ve yasaklarına asgari yada azami ölçüde ve gereken şekilde saygı gösterip tam bir riayetle kullukta bulunmadı. Şimdi de kalkmış allahtan medet umuyorlar. Çok dokunaklı bir manzara be. Bu belayı başına nasıl sardıysa insanoğlu, kendi başına, öyle de temizlesin. Baksın başının çaresine, Ne hali varsa görsün. Allahın sopası yokki. Değil mi, yani.

  Öyle ya labaratuardan çıktı madem mikrop, işte yine labaratuardan çıksın aşısı da. Parası olan kullansın. Ya Gerisi? gerisini bilim dünyası çok düşünüyor ya kayırır onlar gerisini de. Bilimin allaha dine filan ihtiyacı yok zaten nasıl olsa. Kendi başına halleder bunu da bilim.

  Allahla kul arasındaki bir din bilimin işine karışamaz. isterse o bilim dünya nüfusunu 500 milyona indirsin. Hem sonra bak, bilim insanlığın hizmetinde. Her derdine deva. bilim insanları sevgi ve şefkatle kucaklıyor aşk ve muhabbetle öpüyor***. Daha da öpecek..
  2 -2 ... gazeloglu
 • en zevkli matematik konusu

  37.
  Matematik mantık kurallarının elektrik devrelerine uygulanması. Bu sayede sınıfı geçtim, nasıl sevmem..

  https://www.matematiktutk...2088-mantik-devreler.html

  en sevdiğiniz matematik konusu
  ... gazeloglu
 • sözcü isviçreli medya kuruluşuna satıldı iddiası

  3.
  sözcü isviçreli medya kuruluşuna satıldı iddiası

  https://www.moneyhouse.ch...rson/boyd-zachary-brannon
  1 ... gazeloglu
 • iyi sevişenle iyi anlaşılan erkek arasında kaldım

  15.
  Bir Yolunu bulmuş ikisini de idare etmişsin zaten. Bu kadar şeytansan sorunun cevabını da kendin bulursun bence. Orta oyununa devam..
  1 ... gazeloglu
 • yerli otomobilin yerlilik yüzdesi yüzde 51

  23.
  Global sermayenin dünya ekonmisine hakim olduğu günümüzde tamamen yerli ve milli bir şeyler üretmek hem zor hem yüksek maliyetli. üstelik bir de hazırlık (ar-ge) aşaması var yani zaman faktörü. Hal böyle olunca mecburen cambaz gibi hareket etmek zorundasınız. Yani statejik davranmak ve yönetmek. Mevcut Güç dengelerini dağıtıp tekrar dengeyi sağlamak için. Nereye kadar? Gittiği yere kadar. Hakimiyeti ele geçirene dek. Peki Yeterli mi durumu böyle sürdürmek? Hayır yetmez. Çünkü Vitrinde bunlar olurken Arka planda ve geri beslemede ülkeye katma değer katacak yeni yeni ürünlerle hamleler ve tüm hazırlıklara son sürat devam etmeniz icabeder. Aksi halde hareket alanınız daralır mevzi kaybedersiniz..
  1 ... gazeloglu
 • twitterin ünlü hackeri siber güvenlik şefi yapması

  3.
  Seçimi kaybeden trump'ın pentagon operasyonuyla bağlantılı olduğunu düşündüğüm görevlendirme. Sırada cıa ve fbı da var. Seçim bitti fakat kavga daha bitmedi. Olsun, Yesinler birbirlerini..

  https://www.aa.com.tr/tr/...-trump-operasyonu/2039363

  --spoiler--
  Amerikan ordusuna bağlı DARPA’da görev yapan Zatko, pek çok programın sorumluluğunu üstlenmişti. ABD Savunma Bakanlığı için siber güvenlik çerçevesi de oluşturan Zatko, son olarak elektronik ödeme servisi Stripe’ta baş güvenlik sorumlusu olarak görev yapmıştı.

  https://www.aksam.com.tr/...-isim-zatko/haber-1126410
  --spoiler--
  1 ... gazeloglu
 • ali koç un 14 milyon dolara aldığı ultra lüks ev

  14.
  Ülkenin zenginleri milli olmadıkça biz düşmanlarımızla mücadele filan edemeyiz. Keşke o parayı türkiyede harcasaydı. Ülke kazanırdı. Aklı başında bir adam. Okumuş etmiş. Çağdaş kültürlü Ama bilinç yok şuur yok idrak yok. Sadece o değil ki hepsi aynı. Zenginler ülkeyi daha çok düşünmeli halbuki. Biz fakirler de portakal pıçaklayarak telefon parçalayarak araba yakarak yabancı mallarını boykot edecez diye uğraşalım. Boşu boşuna akıntıya kürek çekelim. Düşman da paralarımızı alsın semirsin güçlensin. Yabancıyı zengin etmek: Bu milliyetçilik değil. Aptallık bu..
  1 ... gazeloglu
 • boşanma davası açan kocaya whatsapp şoku

  14.
  Dava aile ile ilgili. Medeni hukuka göre Aile nedir? Mahremiyet. Bu hukuki mi? Evet. Peki mahremiyeti ihlal eden tüm davranışlar -ister aleni ister gizli- hukuku çiğnemek mi? Evet. Yani siz yada eşiniz aile mahremiyetine yakışmayacak bir suç işlediğinde bu normal ama siz bunu bir şekilde deşifre ettiğinizde suç öyle mi? Deliller izinsiz toplanamazmış. Ee ne yapalım kanun böyle. Eğer Bu durum hukuki ise bile hiç adil değil. Böyle adalet mi olur? Bu resmen suça teşvik.

  Kusura bakmayın ama buna kargalar bile güler. Bu uygulama hukuki değildir. Medeni kanunu hiçe saymaktır. Bunun adı hukuk değil guguktur. Yetki ve sorumluluk dahilinde polis hakim savcı yani adaletin koruyucuları olan güvenlik güçleri suçluları yakalamak için, gizli yada açık istediği şekilde teknik takip araştırma soruşturma inceleme yapabiliyor. O halde aileyi oluşturan kişiler de bunu yapabilmeli ve bu bir haktır. Kim yapacak bunu? Başka birisi mi gelip yapacak? Polis mi yapacak? Her aileye bir polis mi dikilecek? Bu kadar büyük bir saçmalık olmaz. Hele bu sözde hukuk adına kişilik haklarını korumak adına yapılıyorsa. Bekar olursun anlarım. O zaman evliliğin ne anlamı var ki? Kaldırın bitsin gitsin. Yani bu aileye karşı kurulmuş bir komplo adeta ve bunu yetkililer göremiyorsunuz hala. Ne adına? Demokrasi adına. Yahu Böyle hukuk mu olur? Böyle demokrasi mi olur?

  Edit: fakat, yargıtay, yapılan itiraz üzerine benzer bir davada yerel mahkemenin verdiği kararı bozup: ekran görüntü delillerini hukuk dışı sayılmasına itiraz ederek - "Hukuka aykırı şekilde elde edildiğinden bahsedilemez"- kararıyla mağdur eşe maddi manevi tazminata hükmetmiş. Emsal bu karar, Hayırlı işler..

  https://m.sabah.com.tr/ya...dina-tazminat-yolunu-acti
  4 ... gazeloglu
 • ibrahim atabey

  14.
  Rusyanın bu nevi provakatörlere karşı tavrı net. Yakında paketleyip bize teslim eder Yada sesini keserler..
  1 -2 ... gazeloglu
 • samsun da köprünün daha hizmete açılmadan çökmesi

  21.
  Akşam gördüğüm haber. Mühendis değilim ama yapım hataları bariz bir şekilde görülüyor. Bu nasıl osmanlı torunu olmak, o eski köprüler halen ayakta. Bunlar ise 1 günde çöp. Yazık onca verilen emeğe ve paraya..
  4 ... gazeloglu
 • 34 plakanın diğer illerdeki karizması

  22.
  Kedi kadar boşluk görmesin sağ sol farketmez fırt diye girer hemen. Hele yoğun trafikte tam bir sirk cambazıdırlar adeta. Hemen plakaya bakarsın, yanılmamışsındır, evet o da ne, 34 plaka..
  2 ... gazeloglu
 • kanada başbakanı nın kanada valisi önündeki hali

  5.
  --spoiler--

  Nüfusun Etnik Dağılımı %19 ingiliz, %15 Fransız, %14 iskoç, %13 irlandalı, %9 Alman, %4 italyan, %4 Çinli, %4 yerli, %18 diğer

  Kanada, 170 milyar varillik kanıtlanmış rezervi ile Venezuela ve Suudi Arabistan’ın ardından dünyada en fazla petrole sahip üçüncü ülke konumundadır. Aynı zamanda günlük 4,2 milyon varille ham petrol üretiminde beşinci ve günlük 2,8 milyon varille de ham petrol ihracatında dördüncü sırada yer almaktadır. Kanada, doğal gaz rezervleri ve üretiminde de önde gelen ülkeler arasındadır. 2,056 trilyon metreküplük kanıtlanmış rezervi ile 16. sırada yer alan Kanada, doğal gaz üretim ve ihracatında da beşinci sıradadır. Petrol ve doğal gazın yanı sıra Kanada aynı zamanda dünyanın en büyük uranyum ve çinko üreticisidir.

  https://insamer.com/tr/kanada_2611.html
  --spoiler--

  Böyle kaynakları olan bir ülkenin yakasını bırakmaz tabi ingiltere..
  3 ... gazeloglu
 • allah ın tuzak kurması

  3.
  Tuzak, yani bir nevi hile. O halde Tuzak kurmak da hile yapmak diyebiliriz. Hile niye yapılır? Bir kaç nedeni var. Savaşta Kazanmak için. Yada Haksız yere kazanmak için. Peki hangi hallerde hile yapmak haktır? Hile yapana hile yapılması revadır. Peki ayette kastedilenler hile mi yapıyor? Evet. Kime karşı? Allaha ve ona iman edenlere karşı. Sonuçta mutlak güç kimde? Cenabı hakkda. Kim kazanacak bu savaşı? Allah. Kaybedeceklerini baştan bildikleri halde allahla mı savaşıyorlar? Evet. E O halde bunu hak ediyorlar. Bunda anormal bir durum yok. Buraya kadar herşey mantıklı. Ee bunda akla sığmayan ne? Aklın ve mantığın almadığı şu: hem allahı bilip hemde o'na karşı mücadele edip galip geleceğini zannetmek. işte esas ahmaklık bu. Yani cenabı hakkı eleştirenlerin içinde bulundukları absürd vaziyet. Varlıkla, Güçle akılla malla ve dünyada kendilerine sunulan imkan ve nimetlerle yüce allaha (c.c.) karşı gelip savaş ilan edip kazanabileceklerini zannetmeleri. Bu uğurda kendilerini helak ve heba etmeleri dikkati nazara verilmek istenilen husus bu. Zavallılık ve acziyet.

  --spoiler--

  bu cennet cehennem mevzusu bile bir tuzak olabilir. dikkatli olunmalı.

  --spoiler--

  inkarın çıkış noktası olan Fikir çok basit aslında: dünyadan başka hayat yok ahiret yok hesap kitap yok cennet cehennem yok düzen yok nizam yok alem başıboş dolayısıyla herkese hiç kimse karışamaz. Kral da biziz imparator da. haşa bir yaradan yok, otorite yok onlara göre. Tabi Şimdi deh diyen yok çüş diyen yok ya, hak bayram zannediyorlar. Birileri gerçeği söylemiş, hakkı hakikati bildirmiş, dini anlatmış, rabba davet etmiş, allaha peygambere dine imana islama çağırmış, ne ki bu? Umurlarında mı ki? Değil. Dünya Hayatı babalarının mirası ya. Hiç allaha borçlu da değiller. Beş başı mamur beyzadeler bunlar. O halde bu tuzak niye bu kadar umurlarında? Niye zorlarına gidiyor ki aldatılmak? Kendi kendilerini aldatmıyorlar mı zaten? Aldatıyorlar. Ee o halde? Ortada bir Mesele de yok. Bilakis özgürlük var. Herkes tam anlamıyla özgür ve serbest. Bak ne güzel işte. Hayatını Yaşa bak keyfine...
  2 -2 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum