• teleskopla seyretmeyi sevdiğiniz takım yıldızı

  1.
  Gökyüzünün süslü gelini, yedi kandilli süreyya (pervin) da denilen ülker (pleiades) takım yıldızı.

  (bkz: taurus)

  teleskopla seyretmeyi sevdiğiniz takım yıldızı
  3 ... gazeloglu
 • yunan askerlerinin göçmenleri döverek göndermesi

  1.
  Yunan askerlerinin meriç nehri üzerinden lastik botla ülkelerine geçen 2 afgan göçmeni döverek geri göndermesi olayıdır. Hemde üzerlerindeki elbiseleri soyup paralarını da alarak. Bu olaydan yola çıkarak Hasbelkader yunanistanı geçebilen suriyeli mültecilerin de Diğer avrupalı ülkelerden farklı bir muamele göreceğini düşünmüyorum şahsen. Yakalananları da paketleyip geriye postalarlar.

  --spoiler--
  Yunan askeri göçmenleri döverek Türkiye'ye gönderdi

  Yunan askerleri, Meriç nehri üzerinden lastik botla ülkelerine geçen 2 Afgan göçmeni darp ederek aynı bota bindirip zorla geri gönderdi.

  Yunanistan'ın, Pazarkule Sınır Kapısı'nı kapatmasıyla buradan geçiş yapamayan göçmenler, ülkeye Meriç Nehri üzerinden lastik botlarla geçiyor. istanbul'dan geldikleri Edirne'de sınırın sıfır noktasında bulunan Doyran köyünden lastik botla Meriç Nehrinden Yunanistan’a geçen 2 Afganistan uyruklu göçmen, askerler tarafından yakalandı. Yunan askerleri tarafından darp edildiklerini söyleyen 2 göçmen, sonra üzerlerindeki kıyafet ile paralarının da alındığını, zorla bota bindirilip, Türkiye tarafına gönderildiklerini anlattı.

  Göçmenlerden birinin omzunda darp izleri bulunurken, diğerinin ise pantolonsuz olduğu görüldü. iki gündür yemek yemediklerini söyleyen göçmenlere, diğer göçmenler yanlarında bulunan kıyafetleri verdi.

  HAVAYA ATEŞ AÇIYORLAR

  Göçmenlerin, Meriç Nehri üzerinden Yunanistan tarafına geçişleri devam ediyor. Bir göçmen, çantasıyla Meriç Nehri'nin sığ bölgesinden yürüyerek Yunanistan'a geçti. Botlarla geçenleri ise Yunan askerleri kovalarken, zaman zaman havaya uyarı ateşi açtıkları duyuldu. Askerlerin, yakaladığı göçmenleri ağaçların arasında oturtup, başlarında bekledikleri görüldü.

  https://www.cnnturk.com/t...overek-turkiyeye-gonderdi
  --spoiler--

  yunan askerlerinin göçmenleri döverek göndermesi
  yunan askerlerinin göçmenleri döverek göndermesi
  yunan askerlerinin göçmenleri döverek göndermesi

  edit: başlık ekşi sözlükten alıntıdır.

  https://eksisozluk.com/yu...ermesi--6388718?a=popular
  5 ... gazeloglu
 • corona vırus resmi olarak zonguldakta

  1.
  Hastalardan 1 tanesinin ateşinin yüksek olduğunu açıklamış valilik. Demekki şüphelenecek bir durum var ortada. Şu an için yok deseler de kesin sonuçlar yarın açıklanacak denilmiş.

  https://www.sabah.com.tr/...-gozetim-altina-alinmisti

  https://www.sozcu.com.tr/...em-altina-alindi-5647909/
  2 -2 ... gazeloglu
 • coronavirus e karşı propolis

  2.
  Son 2 gündür balparmak da propolis içerikli ürünlere ait reklamlar yayınlamaya başladı. Propolis covid 19 a karşı iyi bir koruyucu kalkan. Kullanmakta fayda var.
  2 ... gazeloglu
 • corona virüsü türkiyede kötü etki eder mi

  1.
  Bir soru. Astrolojik Tahminlere göre eder. Hepsini izlemeseniz de hiç olmazsa 30 dk dan itibaren izleyin.

  https://m.youtube.com/watch?v=vLrQGnG5iyQ+
  ... gazeloglu
 • yapay zekaya vicdan yüklemesi yapmak

  1.
  Gelişen yüksek teknoloji sayesinde Kalıplaşmış Belli bir takım duygusal tepkileri ve davranış şekillerini belli algoritmalar yardımıyla (hepsine değil, sadece belli ölçülerde ve belli işlevi olanlara) yapay zekaya yükseler dahi, sonuçta her alanda ve her koşulda gelişime başarıya güce sahip olmaya ve gerekirse bunu sağlamak için yok ederek rakiplerine karşı mutlak zafer kazanmaya üstünlük sağlamaya yönelik acımasız bir mücadeleyi öngören bir mantıkla programlandığı için maalesef dramatik olarak Kabili mümkün olmayan gerçektir. Robotların insafı olmaz. Evet.
  2 ... gazeloglu
 • dünyanın kutup bölgeleri arktika ve antarktika

  1.
  Gezegenimizin Uç Noktaları: Kutuplar (kuzey ve güney kutbu)

  Gezegenimizin iki zıt ucuna ait genel bilgimiz ayılar ve penguenlerden, uzak ve soğuk olmalarından, küresel iklim değişikliği tartışmalarından öteye gitmiyor. Ancak kutuplar yalnızca biyolojik değil, aynı zamanda ekonomik olarak da dünyanın geleceğinde kilit rol oynuyor.

  Dünya’nın Kuzey kutbunda bulunan Arktik bölgesi, Yunanca “ayıya yakın” anlamındaki “arktikos” kelimesinden türemiş ve aslında Kuzey yarımkürede belirgin olarak görünen ve Kutup Yıldızı’nın da (Polaris) içinde bulunduğu Büyük Ayı takım yıldızını tarif ediyor. Antarktik, yani “Anti-Arktik” ise Güney Kutbunu da içine alan kıtadır.

  iki kutup arasında belirgin farklar var: Mesela Arktik’te hava sıcaklığı +13°C ile -43°C arasında değişirken Antarktika’da hava sıcaklığı -89°C’ye kadar düşebiliyor. Kuzey Kutup noktası, en yakın kara parçasına 700 kilometre uzakta yer alıyor. Yüzer bir yapı olduğu için birkaç saat içinde yer değiştirebiliyor. Dolayısıyla Kuzey Kutbunda fiziksel olarak bir işaret bulunmuyor. Antarktika ise bir kıta ve Güney Kutup noktasının en yakın denize uzaklığı 1300 kilometre. Deniz yüzeyinden neredeyse ortalama olarak 3000 metre yüksekte yer alıyor ve yılda en fazla 10 metre hareket edebiliyor. Güney Kutup noktasının konumu her yıl 1 Ocak tarihinde tekrar hesaplanıyor.

  Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, ülkeler kıyılarından 200 deniz mili mesafeye kadar olan bölgede her türlü kaynağı kullanmak üzere haklara sahiptir. Ancak “kıta sahanlığı” tanımlaması sebebiyle Arktik Okyanusu’nda belirgin olarak paylaşılamayan ve “uluslararası sular” olarak adlandırabileceğimiz alanlar da mevcuttur. Çevresel sorunları, bu ülkelerin oluşturduğu Arktik Konseyi bünyesinde tartışılıyor. Burası, Kuzey Amerika’nın Eskimoları, Kuzey Avrupa’nın Samileri, Sibirya’nın Yakutları gibi halkların oluşturduğu, 4 milyondan fazla insanın yaşadığı bir bölge. Güney Kutbu’nda ise resmi kayıtlara göre insan yaşamıyor ve sürekli tartışmalara konu olsa da hiçbir ülkeye ait değil. ilk kez 1821 yılında ayak basılan bölgede yapılan bilimsel çalışmalar, Antarktika Antlaşmalar Sistemi ile yönetilmekte.

  Arktik Okyanusu’ndaki deniz buzları düzenli oldukları alanlarda 3 metre kalınlıkların üzerlerine çıkmakta hatta hareketleri sırasında birbirlerinin üstlerine çıkan parçalar sebebi ile kimi noktalarda 10 metre kadar kalınlığa ulaşmaktadır. Arktik Okyanusu’nun ortalama derinliği 1000 metre civarında olup, en derin noktası 5450 metredir.Güney Kutbu’nda bulunan ortalama 2700 metre kalınlığındaki buzul örtüsü ise, ağırlığı ile deniz seviyesinden 100 metre yüksekteki kaya katmanını Dünya’nın merkezine doğru bastırıyor. Yani Antarktika’daki buzul miktarı Arktik’tekinden çok daha fazla, dolayısıyla daha soğuk.

  -Türler:
  -Hangi ülkeler hak iddia ediyor?:
  -Doğal Kaynaklar:
  -bilimsel çalışmalar:
  -Antarktika atmosferi ve Güney Denizi’nin global etkisi:
  -Buz kütlelerinin neden, nasıl ve nerede azaldığının anlaşılması:
  -Antarktika tarihinin araştırılması:
  -Antarktika’da hayat nasıl başladı? Nasıl gelişti?:
  -Uzay ve Evrenin araştırılması:
  -Bölgede insan kaynaklı olumsuz etkilerin azaltılması:
  -Antarktika’da Türk bilimciler:

  https://www.atlasdergisi....c-noktalari-kutuplar.html
  ... gazeloglu
 • türk kahvesinden nescafe yapmak

  1.
  Gecenin bir vakti Evde nescafe kalmadığında basit pratik bir karışımla çabuk ve zahmetsiz bir sade yada sütlü nescafe elde etme olayıdır. Ölçüler zevke ve kişiye göre değişse de aşağı yukarı bir kupa bardak içimde 4/5 birim soğuk su, üç çay kaşığı türk kahvesi, 3-4 kesme şeker konulan cezve kısık ateşte öncesinde iyice karıştırılarak pişirilir. içilecek kupa bardağın dibine de başta iki parmak süt yada tercihen süt tozu koyulur. kahve pişirilip Kıvama gelince biraz süt katılmış kupaya dökülür. Budur. Evet. Afiyet olsun.
  1 ... gazeloglu
 • alaska kurdu

  1.
  Alaska kurdu

  Alaska kurdu en eski kızak köpeklerinden biridir. Görünüşü kurda benzer ve birkaç kilometre boyunca büyük yükler taşıyabilir. Bu köpeklerin oldukça gür gri, siyah ve beyaz renklerde tüyleri vardır. Ayrıca, kuyruğu geri doğru katlanır ve kulakları sivridir.

  Alaska kurdunun oyuncu bir karakteri vardır. Sahibine sadıktır ve çocuklara karşı korumacıdır. Açık alanlarda ve dışarıda olmayı sever. Korkusuz ve enerjik olan bu köpekler sürü halinde diğer köpeklerle yaşamayı tercih eder.

  https://benimhayvanlarim..../5-iskandinav-kopek-irki/

  Alaska kurdu

  Alaska kurdu veya Alaska malamutu, Alaska'ya özgü işçi köpek. Başlangıçta Alaska'nın kuzeybatısında yaşayan bir Eskimo halkı olan Mahlemuit (Malamut) inyupikleri tarafından kızak çekmekte kullanılan Alaska Malamutu, günümüzde özellikle çocuklara son derece sevecen davranışından ötürü evlerde de beslenmektdir. Güçlü bedenli ve geniş omuzlu bir köpektir. Boyu erkeklerde 70 cm'ye, ağırlığı 55 kg'a ulaşabilir. Kürkü, sert dış tüyler ve daha yumuşak iç tüylerden oluşur. Kuyruğu tüylü ve sırtına doğru kıvrıktır. Pençeleri geniştir ve karada kolayca koşmasını sağlayacak biçimde tüylerle kaplıdır. Kahverengi badem biçimi gözleri ve gri ya da siyah-beyaz kürküyle, kurdu andıran bir görünüşü vardır. Nadiren havlar.[kaynak belirtilmeli] Oldukça zeki ve sadıktır, gerektiğinde ise çok iyi bir dövüşçüdür.

  Sıkça karıştırıldıkları Husky türü ile arasında bazı farklar bulunmaktadır. Alaska Malamutu bir Husky'ye göre daha ağırdır. Kulakları birbirinden ayrık ve genellikle başlarına göre küçük olabilir.Malamutlar kaslı yapıları nedeniyle bir kurda daha çok benzerler. Huskyler hafif yükleri hızlı bir şekilde çekerken, malamutlar daha büyük yükleri çekmek için kullanılırdı. Malamutların kuyrukları genelde havaya doğru kıvrıkken, huskylerin kuyrukları yere doğrudur.

  2010 yılında resmi olarak Alaska eyalet köpeği seçilmiştir.[1]

  https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Alaska_kurdu

  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  alaska kurdu
  3 ... gazeloglu
 • haydi sözlük cumaya

  1.
  Bir teklif. Hadi bakalım, gelince yine yazarsınız..
  1 ... gazeloglu
 • kara yollarında en çok kaza olan kör noktalar

  1.
  Kara yollarında en fazla trafik kazası yaşanan belli başlı kara (kör) noktalardır. Bu Listede 36 nokta var. Fakat başka bölgelerde de 100 noktanın daha olduğu söylenir.

  --spoiler--
  işte tek tek Türkiye'nin "36 kara nokta"sı...

  Emniyet, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 kara nokta tespit edilerek, gerekli düzenleme ve denetimlerin yapılması için il emniyet müdürlükleri uyarıldı.

  Türkiye'de 2008‐2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarındaki tatillerde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 kişi hayatını kaybetti, 44 bin 941 kişi de yaralandı.

  Özellikle dini bayramlarda tatillerini memleketlerinde veya tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşların, özel araçları ve toplu taşıma araçları ile yola çıkması yollarda trafik yoğunluğu oluşturuyor.

  Tatil yerine bir an önce ulaşmak isteyen sürücülerin bazı trafik kurallarına uymaması nedeniyle de çok sayıda trafik kazası meydana geliyor.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de 2008‐2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarında tatil olan 123 günlük dönemde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 kişi hayatını kaybetti, 44 bin 941 kişi de yaralandı.

  Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmada, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 kara nokta tespit edildi.

  Uzmanlarca yapılan çalışma kapsamında, 6 kara nokta bulunan istanbul ilk sırada yer aldı. ikinci sırada 5 kara noktayla Kocaeli gelirken, bunu 4 kara noktayla Ankara ve 3 kara noktayla Bolu izledi.

  Türkiye'de 2008-2016 yılları arasında trafik kazalarının yoğun olarak yaşandığı iller ve meydana geldiği noktalar şöyle sıralandı:

  1. Adana Adana Osmaniye Yolu - Özdemir Sabancı Bulvarı Kesişimi - Büyükmangıt Mevkisi
  2. Adana Tarsus Ankara Otoyolu - Kadelli Mevkisi
  3. Amasya istanbul - Samsun Yolu Zübeyde Hanım Bulvarı Gümüşhacıköy Mevkisi
  4. Amasya Amasya - Erzincan Yolu - Akındağ Yolu Kesişimi - Dörtyol Mevkisi
  5. Ankara Ankara Çevre Yolu - Çubuk Barajı - Altındağ Mevkisi
  6. Ankara Eskişehir Yolu - Üniversite Caddesi Kesişimi - Bağlıca Mevkisi
  7. Ankara Ankara Konya Yolu - Ankara Bala Yolu Kesişimi - Oğulbey Mevkisi
  8. Ankara Eskişehir Yolu - Üniversite Caddesi Kesişimi - Bağlıca Mevki - 2
  9. Aydın Dr. Sabri Yayla Bulvarı - Selçuk Mevkisi
  10. Bolu Ankara Bolu Yolu - Ankara Zonguldak Yolu Kesişimi - Şahnalar Mevkisi
  11. Bolu Ankara Bolu Yolu - Anadolu Otoyolu Yeniçağa Bağlantısı Kesişimi - Yeniçağa Mevkisi
  12. Bolu Anadolu Otoyolu - 2 Nolu Viyadük - Darıyeri Bakacak Mevkisi
  13. Bursa Balıkesir Bursa Yolu - Başköy Mevkisi
  14. Edirne istanbul Edirne Yolu - Edirne Tekirdağ Yolu Kesişimi - Pancarköy Mevkisi
  15. istanbul Haliç Köprüsü - Beyoğlu Mevkisi
  16. istanbul Avrupa Otoyolu - Mahmutbey Viyadüğü Kesişimi – Esenler Mevkisi
  17. istanbul istanbul Çevre Yolu - Küçük Su Elmalı Bendi Yolu Kesişimi - Elmalı Barajı Mevkisi
  18. istanbul Nuh Kuyusu Caddesi ile Dr. Fahri Atabey Caddesi Kesişimi - Üsküdar Mevkisi
  19. istanbul Avrupa Otoyolu - Selimpaşa Bağlantısı Öncesi - Kamiloba Mevkisi
  20. istanbul Avrupa Otoyolu - Hezarfen Havaalanı Bahşayiş Mevkisi
  21. Kocaeli Anadolu Otoyolu - Önder Caddesi Kesişimi - Derince Mevkisi
  22. Kocaeli Anadolu Otoyolu - Diliskelesi Mevkisi
  23. Kocaeli Anadolu Otoyolu - Kirazlıyalı Mevkisi
  24. Kocaeli Anadolu Otoyolu - Tavşancıl Mevkisi
  25. Kocaeli Anadolu Otoyolu - Kışladüzü Mevkisi
  26. Konya Karaman Konya Yolu - Kantar Caddesi Kesişimi (Kaşınhanı istasyon Mevkisi)
  27. Manisa Balıkesir Manisa Yolu - Medar Mevkisi
  28. Sakarya Adapazarı Düzce Yolu - Kozluk Caddesi Kesişimi - Kozluk Mevkisi
  29. Samsun Samsun Ordu Yolu - Yalı Mevkisi (Sahil Yolu)
  30. Samsun Samsun Ordu Yolu -Kuşhane Mevkisi
  31. Aksaray Konya Aksaray Yolu - Sultanhanı Mevkisi
  32. Kırıkkale Ankara Kırıkkale Yolu - Irmak Mevkisi
  33. Kırıkkale Ankara Kırıkkale Yolu - Kayadibi Mevkisi
  34. Yalova Bursa Yalova Yolu - Esadiye Mevkisi
  35. Düzce Anadolu Otoyolu - Yeşilyayla Mevkisi
  36. Düzce Anadolu Otoyolu - Muradiye Mevkisi

  Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 kara noktayla ilgili gerekli düzenleme ve denetimlerin yapılması için il emniyet müdürlüklerini uyardı.

  Yetkililer, yoğun bayram trafiğinde dikkatli olmalarını istedikleri sürücüleri uykusuz direksiyon başına geçmemeleri, trafik sıkışıklığının yaşandığı bölgelerde sabırlı olmaları, aşırı hız ve hatalı sollama yapmamaları, emniyet kemerini takarak yolculuk yapmaları ve bütün kurallara uymaları konusunda uyarıda bulunuyor.

  http://www.hurriyet.com.t...-36-kara-noktasi-40494836
  --spoiler--

  kara yollarında en çok kaza olan kör noktalar
  kara yollarında en çok kaza olan kör noktalar
  1 ... gazeloglu
 • kasım süleymani suikastı karşılıksız bırakılmaz

  1.
  Sayın Cumhurbaşkanı erdoğanın cnntürk kanal d ortak yayınında gündeme dair açıklamaları ve satırbaşlarından bir tanesi. "Bir ülkenin en üst kademesindeki komutanını öldürmek karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum" Dedi.

  "Bütün bu bölgeyi bilen bir insandı. Bir insanı durup dururken yükseltmezler. Burada (ırakta öldürülmesi) bu tür bir insanın seçilmesi…"

  "Kasım Süleymani kendini ispat etmiş ve Hamaney tarafından kendisine değer verilmiş bir kişi. Böyle bir noktada ABD’nin onu seçmiş olması özellikle bölgede gerginliklerin artmasına sebep olmuştur. Bir ülkenin en üst kademesindeki komutanını öldürmek karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Buradaki seçicilik isabetli olmamıştır. Bölgedeki gerginliği artıran bir bakış olmuştur. Trump görüşmemizden 4-5 saat sonra oldu. Ben Trump’a iran ile gerilimin tırmandırılmamasını tavsiyesinde bulundum"

  --spoiler--
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN TÜRK ve Kanal D ortak yayınında gündeme dair soruları yanıtladı.

  iç ve dış politikadaki son gelişmeler, terörle mücadeleden diplomasiye ve ekonomiye kadar gündemdeki tüm konuları Ahmet Hakan, Buket Aydın ve Başak Şengül sordu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında cevapladı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

  ABD'den iranlı Generale Suikast

  -ABD’nin, iranlı General Süleymani’yi Irak’ta öldürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir tarafta müttefikimiz ABD, diğer yanda komşumuz ve Astana’da aynı masada oturduğumuz iran var bölgeyi ve dünyayı bundan sonra ne bekliyor?

  Öncelikle gerçekten sadece Irak’ta meydana gelen bu olay değil. Bölge kaynıyor. Bir taraftan bizler Suriye’de belli sıkıntılar yaşıyoruz. Öbür taraftan Libya ile ilgili gelişmeler bunlarla uğraştığımız bir anda bu olayın olması düşündürücü. Şunu tespit etmemiz lazım. ABD iran gerginliği tırmanıyor. Bu gerginliğin kontrol altında tutulması için bugüne kadar biz Türkiye olarak gayretler gösterdik. Tüm gayretlere rağmen ABD iran gerginliğin çözüme kavuşması sağlanamadı. Yerinde Irak olarak olarak seçilmiş olması manidar. Bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceğin taraflara vurguladık. Irak’taki bazı ABD hedeflerine yapılan saldırıyla başlayan gerginlik Kasım Süleymani’nin de öldüğü kritik bir aşamaya geldi. Biz her zaman dış müdahalelere karşı durduk. BU saldırıyı da bu şekilde değerlendirdik. Dün kendileriyle yaptığım toplantıda Cumhurbaşkanı olarak açıklamamı yaptım. Süleymani’nin Bağdat’ta öldürülmesi başta olmak üzere bölgemizin huzur ve istikrara yarattığı tehlikeyi kaygıyla izliyorum. Tüm tarafların zarar görmeyeceği bir şekile gelmeden kontrol altına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Şu anda bir tarafta Barış Pınarı Harekatı’nda ABD bölgede ve ciddi manada silah yatırımı yaptı. Diğer tarafta Rusya. Güneye iniyoruz Rejim, aldığı çok büyük desteklerle.. bu desteklerin içinde ABD iran ve Rusya var. idlib gibi bir yerde şu anda 300 bini aşkın insan bizim sınırlara yükleniyor. Bu insanları kendi topraklarında iskan edebilmenin hesabı içindeyiz ama kış mevsimindeyiz. Biz insani olarak her türlü adımı attık. Bu arada bazı ülkelerin liderleri ile yaptığım görüşmeler var başta Ruhani ile görüşme var. Aynı şekilde Irak Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşme var. Batılı ülkelerle yaptığım görüşme var. Ruhani'ye itidal tavsiye ettim. Putin 8 Ocak’ta geliyor. Bu konuları bölgesel. ve Türk Akım ile ilgili konuları masaya yatıracağız

  -Görüşmelerde liderlerin nasıl bir tavrı var? iran’daki gelişmeler endişeleri çok artırdı. Biz zor bir coğrafyadayız. En kötü senaryo ne olabilir?

  Bütün bu bölgeyi bilen bir insandı. Bir insanı durup dururken yükseltmezler. Burada bu tür bir insanın seçilmesi… Tabii bazı benzetmeler yapılıyor. DEAŞ’ın başındaki kişiyle benzetmeler… Şimdi Kasım Süleymani aslında olayın onların heveslendiği gibi halifelik şeyinde olan bir insan değildi. Oranın o makamında olacak kişi bellidir. Kasım Süleymani kendini ispat etmiş ve Hamaney tarafından kendisine değer verilmiş bir kişi. Böyle bir noktada ABD’nin onu seçmiş olması özellikle bölgede gerginliklerin artmasına sebep olmuştur. Bir ülkenin en üst kademesindeki komutanını öldürmek karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Buradaki seçicilik isabetli olmamıştır. Bölgedeki gerginliği artıran bir bakış olmuştur. Trump görüşmemizden 4-5 saat sonra oldu. Ben Trump’a iran ile gerilimin tırmandırılmamasını tavsiyesinde bulundum.

  Türkiye bölgenin sadece istikrar adası değil adeta bölgedeki istikrar temindir. Bu bilinç ile davranıyoruz ve diplomasiyi öne çıkarıyoruz.

  https://www.cnnturk.com/t...-kanal-d-ortak-yayininda1
  --spoiler--

  kasım süleymani suikastı karşılıksız bırakılmaz
  2 ... gazeloglu
 • abd donanmasının karadenizde konuşlandırılması

  1.
  Başlık sınırından mütevellik kısaltma. Tamamı: Amerikan deniz kuvvetlerinin ve donanmasının karadenizde konuşlandırılması. Bu ne zaman olacak? Fi tarihinde. Nereden olacak? Bulgaristan üzerinden. Gemiler kangi kanaldan geçecek? Sofyaya karayoluyla gelecek gemiler. Oradan da kızaklarla yürütülerek karadenize indirilecekler. Nasıl yani? Ne nasıl kardeşim, biz gemileri karadan yürütünce oluyor da amerika yürütünce niye olmasın? Peki karadenizde amerikan gemileri ne yapacak? Balık populasyonu yükselmiş, orada balık avlayacaklarmış. Rast gelsin o zaman.

  https://m.youtube.com/watch?v=GA0F8htNZkU+
  3 ... gazeloglu
 • müslüman mahallesinde salyangoz satan noel babalar

  1.
  Babalardan bir babadır onlar. Yoo noel kutlamıyorlar hemen de fesatlanmayın. Hem sonra Noelde salyangoz yenmez. Kafa karıştırmayın lütfen. Yılbaşı kutluyor, masum hediyeler dağıtıyorlar çocuklara. Zaten Herşey evlatlarımız için. Onlar bu ülkenin geleceği. Acıyın çocuklara, kıymayın noel babalara, sahip çıkın. Noel babaları sevin..
  4 -1 ... gazeloglu
 • cuckold caiz midir sorunsalı

  1.
  Deyyusluk. Pezevenklik. Gavatlık. Şimdi böylesine sövsen günahı var değil mi? Evet.
  4 -2 ... gazeloglu
 • batının sevr den vazgeçtiğini zannetmek

  1.
  Tek kelimeyle saflıktır. Batı asla sevr den vazgeçmedi.
  1 ... gazeloglu
 • çalı çorba yağlı yavan acı soğan

  1.
  Bursa köylerine ait bir Deyim. Anlamı: allah ne verdiyse (yedik) yine de çok şükür. Farklı bir versiyonu;

  --spoiler--
  (bkz: acı soğan kuru yavan)

  ege'de kullanılan bir deyim. "allah ne verdiyse" anlamı taşır. yoksulluk ve çaresizlik anlatır çoğu zaman. tabii bir de tevekkül ve şükür.

  "öğle vakti tarladan geldik, acı soğan kuru yavan bir şeyler yiyip doyduk çok şükür!"

  Uludağ sözlük - sair sozu -
  205 22.04.2009 00:13 1 0 ...
  (#5080881)
  --spoiler--
  1 ... gazeloglu
 • kafada takke olsun hendek kenarında otursun

  1.
  Deyim (bilemedim) yada atasözü. Başlık sınırından kısaltıldı.

  Orjinali: kafada takke olsun da ister hendek kenarında dursun ister dere kenarında otursun.

  Anlamı: insanın başını sokacak bir evi olduktan sonra çok pahalı ve lüks bir semtte oturması gerekmez.
  2 ... gazeloglu
 • ister otur ağla ister başını bağla

  1.
  Deyim. Yaşanılan durum karşısında kalınan çaresizlik ifadesi.

  --spoiler--
  insanı ayakta tutan nedir, sahi?

  Kini mi, nefreti mi, sevgisi mi yoksa özlemi mi?

  Hâl bu ya, ayaklar tutmaz bazen.

  Başındaki ağrının, gönüldeki sızının,

  Gözyaşı canlı tanığıdır bu feryat figanın.

  Oysa kesilmiştir ses kökünden.

  Çığlıklar patlatır kulak zarını.

  Kararan dünya mı yoksa kör bahtı mı dersin?

  Neden güvensiz olmuş insan denenler?

  Hep böyleler de biz mi göremedik?

  Şimdi gerçekler ortada zehir zemberek.

  ister kabul et otur köşene

  ister ağla kıyamet kopana dek...

  https://www.istanbulkitap...rvah-kitabi-naciye-baglan
  --spoiler--
  3 ... gazeloglu
 • bir ayağı kıyıda bir ayağı kuyuda olmak

  1.
  Deyim. Bir ayağı çukurda olmak deyiminin farklı versiyonu. Çok yaşlı, her an ölebilir anlamında.
  2 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum