• kurtuluş savaşının kadın kahramanları

  1.
  Kurtuluş Savaşı’ndaki Kahraman Türk Kadınları

  Milli Mücadelenin kadın kahramanlarını tanıyor musunuz? Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük rolü olan kahraman Türk kadınlarını saygıyla anıyoruz!

  Kurtuluş Savaşı’nın cephelerinde görev alan “Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları” kimdir? Halide Onbaşı’dan Halime Çavuş’a, Gördesli Makbule’den Çete Emir Ayşe’ye, Kurtuluş Savaşı’ndaki kadın kahramanları tanıyalım.

  Şerife Bacı (Ö. 1921)

  Şerife Bacı, Milli Mücadele’nin en önemli kadın kahramanlarından. inebolu’daki cephanelerin Ankara’ya götürülmesinde, çocuğu ve kağnısıyla, zorlu kış şartlarına rağmen canla başla görev aldı. Şerife Bacı; cephanelerin ıslanmaması için battaniyesini cephaneye saran, bir yandan da bebeğinin de donmaması için çaba gösteren bir kahraman…

  Halide Onbaşı (Halide Edip Adıvar) (1884-1964)

  Kurtuluş Savaşı sırasında bizzat cephede Mustafa Kemal’in yanında yer alan Halide Edip Adıvar, asker olmamasına rağmen rütbe almış, ardından gösterdiği başarılar sebebiyle “Savaş Kahramanı” sayılmıştır. Halide Onbaşı yani Halide Edip, 1919’da istanbul halkını ülke işgaline karşı harekete geçirmek için ateşli konuşmalar yapmıştır. Halide Edip Adıvar, Anadolu Ajansı’nın kurulmasında da etkin bir isimdir, gazetecilik de yapmıştır. 1950 yılında ise milletvekili olmuştur.

  Halime Çavuş (Kocabıyık)

  Kastamonu doğumlu olan ve anne-babasının karşı çıkmasına rağmen Kurtuluş Savaşı’na katılan Halime Çavuş, Kurtuluş Savaşı’nda erkek kılığına girmiş, saçını kazıtmış, kimseye de kadın olduğunu söylememiştir. Mühimmat taşımada görev alan Halime Çavuş, düşmanın ateş açması sonucu ayağından sakatlanmış bir kadın kahraman…

  Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel) (Ö. 24 Eylül 1994)

  70. Alayın simgesi haline gelen, Mustafa Kemal ve ismet Paşa’nın da dikkatini çeken bir kadın kahraman: Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel). Albay Hafız Halit Bey’in küçük kızı. Daha dokuz yaşındayken babası ile birlikte cepheyle tanıştı; 12 yaşına kadar üç yıl boyunca cephelerde babası ile birlikte mücadele etti (Annesi veremden vefat etmişti). Nezahat Onbaşı (Nezahat Baysel); Geyve Savaşı, Konya isyanı, I. ve II. inönü Savaşları, Sakarya ve Gediz Muhaberelerinde görev aldı.

  Çete Emir Ayşe (Emire Ayşe Aliye)

  Emir Ayşe, Yunan askeri Aydın’a doğru geldiğinde iki arkadaşı ile birlikte Menderes’in diğer tarafına geçmeye çalışırken arkadaşlarının kayıktan düşüp boğulması sonucunda geri dönmüş, Çanakkale’de hayatını kaybeden eşinden kalan tek hatıra olan elmas küpelerini bozdurup kendine bir tüfek alarak dağa çıkmıştır. “Çete Emir Ayşe”, böylece Yörük Ali Efe’ye katılmış ve Aydın’ın kurtuluşuna kadar Yunanlarla savaşmış bir kadın kahraman… Çete Emir Ayşe istiklal Madalyalı bir kadın kahraman.

  Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma)

  1888 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma), Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendi ve Balkan Savaşı’na katıldı. I. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden kadınlarla birlikte savaşan Fatma Seher Erden (Erzurumlu Kara Fatma), eşi Binbaşı Ahmet Bey Sarıkamış’ta şehit olunca memleketi Erzurum’a dönmüştür.

  1919’daki kongre günlerinde, Mustafa Kemal ile görüşebilmek için Sivas’a giden Erzurumlu Kara Fatma, Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. istanbul’da silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu, izmir’de de görev aldı. Çoğu kadınlardan oluşan birliği ile düşmanları püskürten bir Milli Mücadele kahramanı.

  Gördesli Makbule (1902-24 Mart 1922, Kocayayla/Akhisar)

  Gördesli Makbule, 15 Mayıs 1919’daki Yunan işgali nedeniyle kocası Halil Efe ile birlikte Türk çetelerine katılmış; Yunan kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda görev almıştır. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için öne atılınca şehit olan, Milli Mücadelenin kadın kahramanlarından.

  Tayyar Rahmiye

  Adanalı Rahmiye Hanım, 1920’de Kurtuluş Savaşı’na katıldı; Fransızlarla çarpıştı. Milli mücadelenin erken dönemlerinde sadece keşif ve kundakçılık görevleri gerçekleştiren Tayyar Rahmiye, daha sonra çarpışmalara da katıldı. Ateş hattında kalan iki arkadaşını korumak için ileriye atıldığında şehit olan kahraman bir Türk kadını…

  Hafız Selman izbeli

  Kastamonu’daki ilk kadın meclis üyesi olan Hafız Selman izbeli, Kastamonu Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından. Kurtuluş Savaşı sonrasında Kastamonu’daki kadınları toplayan Hafız Selman izbeli; asker için çorap, fanila ördürüp cepheye göndermişti. Hafız Selman izbeli, “Cumhuriyet Kadını” olmakla övünen, savaştan sonra da yeni baştan Türkçe harflerle okuma-yazmayı öğrenen bir kahramandı. Milletvekilliği teklifini de başını açamadığı için kabul etmemişti.

  https://cunkubaskasenyok....-kahraman-turk-kadinlari/

  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  kurtuluş savaşının kadın kahramanları
  3 ... gazeloglu
 • afganistanın yerli otomobil üretmesi

  1.
  Şaka değil gerçek. Hemde 200 ila 2500 dolar arasında değişen fiyatlarla. Motor tekerlek ve camları çinden almışlar ama olsun o kadar olur. Neticede hesaplı..

  --spoiler--
  Afganistan yerli otomobil üretti fiyatına inanamayacaksınız: Keşke bizde de olsa

  Sürekli çatışma ve şiddet olaylarıyla gündem olan Afganistan, şimdi de yerli araçla gündem oldu. Afganistan’da bir firma, yüzde 80’i yerli parçalardan oluşan elektrikli otomobil üretti. Fiyatı 200 ila 2500 dolar arasında değişen aracın ülke için umut olması bekleniyor.

  Afganistan'da bir firma elektirikli otomobil üretti. Yüzde 80'i ülkede geliştirilen araçların çevre dostu olduğu belirtiliyor. Çatışmaların bir türlü bitmek bilmediği ülkede otomobillerin çoğu ithal ediliyor. Ancak bu üretimin ülke için umut verici olduğu söyleniyor.

  Afganistan'da dışa bağımlı olan ülkede bir firma elektrikle çalışan mini kamyonetler üretti.

  Ülkede geliştirilen 11 farklı modelin fiyatları bin 200 ila 2 bin 500 dolar arasında değişiyor. Firma araçların parçalarının yüzde 80'inini kendi üretiyor.

  Motor, tekerlek ve camlarsa Çin'den alındı. Firma önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde bu parçaları da kendi üretmeyi hedefliyor.

  Şimdiye kadar 200 araç üretildi. Alınan siparişlerle bu sayı artırılacak. Şarj edilebilir bataryası bulunan araçların çevre dostu olduğu söyleniyor.

  https://www.yenicaggazete...bizde-de-olsa-298971h.htm
  --spoiler--

  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  afganistanın yerli otomobil üretmesi
  2 ... gazeloglu
 • ötv düzenlemesi sonrası sıfır araç fiyatları

  1.
  Audi A3 Sportback 373.141 lira
  Citroen C Elysee 163.750 lira
  Dacia Logan MCV 131.900 lira
  Ford Fiesta 186.600 lira
  Honda Civic Sedan 209.600 lira
  KIA Rio 139.900 lira
  Land Rover Discovery 1.280.989 lira
  Mercedes-benz A180 347.400 lira
  Mitsubishi Space Star 159.850 lira
  Peugeot 301 167.900 lira
  Renault Clio 124.900 lira
  Seat Ibiza 179.500 lira
  Toyota Corolla 161.800 lira
  Volkswagen Polo 165.900 lira
  Fiat Egea 110.900 lira (Hürriyet)
  BMW 118i First Edition Sport Line 366.500 lira (bmw)

  https://www.ahaber.com.tr...ia-ford-renault-fiyatlari

  https://otokampanyalar.co...iyat-listesi-m456009.html

  --------

  Fiat Egea 1.3 Mjet Eski Fiyat: 137.900. Yeni fiyat: 133.303. Fark: -4.597

  Renault Symbol Joy 0.9 TCe 90 bg Eski Fiyat: 131.900. Yeni fiyat: 127.503. Fark: -4.397

  Renault Clio Sport Tourer Joy Eski Fiyat: 127.100. Yeni fiyat: 122.900

  Renault Clio Sport Tourer Touch Eski Fiyat: 129.100. Yeni fiyat: 124.850

  Renault Megane sedan Eski Fiyat: 237.900. Yeni fiyat: 223.150

  Toyota Corrolla Passion Multidrive S Eski Fiyat: 238.400. Yeni fiyat: 223.600

  Toyota Corrolla Passion X- Pack Multidrive S Eski Fiyat: 243.700. Yeni fiyat: 228.550

  Toyota Corrolla HB 1.2 Dream Multidrive S Eski Fiyat: 241.550. Yeni fiyat: 226.500

  Hyundai 1.0 MPI 5 Eski Fiyat: 126.750. Yeni fiyat: 122.524. Fark: -4.226

  Opel 1.2 Benzinli MT-5 75 HP Essential Eski fiyat: 139.900. Yeni fiyat: 135.237. Fark: -4.663

  https://m.sabah.com.tr/ya...tomobil-fiyatlari-listesi
  4 -2 ... gazeloglu
 • devlet bahçeliden idam cezası önerisi

  1.
  Mhp lideri Syn. Devlet bahçelinin idam cezasının geri getirilmesi önerisi. Reis beklenen ilk adımı atmıştır..

  https://mobile.twitter.com/MHP_Bilgi

  --spoiler--
  Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "idam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir" dedi.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme ilişkin değerlendirmelerde buluundu. “Şiddet, cinayet, taciz, tecavüz vakalarında kahredici artışlar gözlemlenmektedir” ifadesini kullanan Bahçeli’nin yazılı açıklamasından satır başları şöyle:

  * Karşımızdaki tablo alarm verici niteliktedir. insanın kanını donduran, vicdanları kanatan, sabır ve tahammül ölçülerini berhava eden en ağır suçlara her gün şahit olunmaktadır. Gazetelerin üçüncü sayfaları, televizyon ekranları, internet siteleri, sosyal medya platformları feci ve felaket dolu haberlerle dolup taşmaktadır.

  * Kadına şiddetin yanı sıra çocukların güpegündüz kaçırılmaları, vahşete kurban edilmeleri, hatta cinsel istismara uğramaları maşeri vicdanı yaralarken, aynı zamanda büyük bir hüzne ve hüsrana da neden olmaktadır.

  * Hükümetimizin ve özellikle içişleri Bakanımızın olağanüstü çaba ve gayretine rağmen şiddet olaylarının, en küçük sebepten doğan silahlı kavga ve anlaşmazlıkların her an vuku bulması toplumsal huzur ve ruh halini vahim derecede rahatsız etmektedir. Sivil toplum kuruluşların, üniversitelerin, ahlak sahibi milli aydınların bu sancılı duruma duyarlılık göstermesi şarttır.

  iĞRENÇ VE iLKEL SUÇLARIN iŞLENMESiNi CAYDIRIR

  * Sabilerin, emzikli bebeklerin, henüz bıyığı terlememiş yavruların acımasızca katli insanım diyen herkesin kederlendirip yüreğini titretmektedir. Suçsuz günahsız çocuklarımızın gün aşırı medyaya yansıyan cinayetlerine, intihar süsü verilmiş kadın ölümlerine göz yummak, sessiz kalmak, tepkisiz durmak ne insani emanetlerle ne de inanç ve kültür müktesebatımızla asla bağdaşmayacaktır.

  * Zulme suskunlukta zulümdür. Bu karanlık tablonun aynısıyla devamı ise mümkün değildir. Acilen ve mutlaka yasal, idari, sosyolojik, psikolojik ve manevi tedbirlerin sırasıyla alınarak tatbik ve temin edilmesi gerekmektedir. Mesele insan onuruyla ilgilidir, can ve mal güvenliğiyle ilişkilidir.

  * Milliyetçi Hareket Partisi iç yaralayıcı gelişmeleri endişeyle takip etmektedir. Kalıcı ve köklü önlemleri almak ertelenemez bir mecburiyettir. ilk başta akla gelen ve makul bir şekilde tartışılmasında fayda bulunan cezai yaptırımların arttırılması, derinlikli ve tesirli hale getirilmesidir. Bu konuda “idam Cezası”nın hukuk mevzuatımıza tekrar alınması iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir.

  MHP iDAM CEZASI MERAKLISI DEĞiLDiR

  * TBMM'nin 1 Ekim 2020 tarihinde açılmasıyla birlikte milletimizin haklı beklentisi muhterem vekillerinin mutabakatıyla çözüme kavuşturulmalı, bebek katilleri, sapıklar, alçaklar, tecavüzcüler layık oldukları cezalara çarptırılmalıdır. Milliyetçi Hareket Partisi idam cezası meraklısı değildir. Ne var ki korku sınırını geçen suç ve suçlularla mücadelenin başarıya ulaşabilmesi maksadıyla içinden geçtiğimiz süreçte başkaca bir yol ve seçenek olmadığı da nettir, nitekim alternatifsizdir.

  * Türkiye tam bağımsız bir ülkedir. Karar ve iradesi üzerinde hiçbir gölgeyi kabul etmeyecektir. idam cezasının uygulanmasında ölçülülük ilkesine bağlı kalarak, verilen cezanın işlenen suç ile denge ve orantısı kurulacak, şiddet ve dehşet selinin önü alınmış olacaktır.

  https://www.sozcu.com.tr/...ezasi-aciklamasi-6019483/
  --spoiler--

  devlet bahçeliden idam cezası önerisi
  devlet bahçeliden idam cezası önerisi
  3 ... gazeloglu
 • 2 nci el araç satışta yetki belgesi mecburiyeti

  1.
  01 eylül 2020 den itibaren yürürlüğe girmesi beklenen yönetmelik.

  --spoiler--
  Araç alacaklar dikkat, yeni düzenleme! 1 Eylül'de...

  Yeni düzenleme 1 Eylül'de yürürlüğe giriyor. Yönetmelik sayesinde kayıt dışılığın önüne geçilecek, tüketici kazanırken devletin vergi kaybı azalacak. Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, otomobil ticaretinde bu dönemde çok fazla fırsatçılık yapıldığını belirterek, “Çok uzun zamandır sektörümüzün düzene girmesi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin korunması, bu işin ehil kişiler tarafından yapılması için mücadele ediyorduk. Çok şükür yönetmelik çıktı” dedi.

  Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, otomobil ticaretinde bu dönemde çok fazla fırsatçılık yapıldığını belirterek, “Çok uzun zamandır sektörümüzün düzene girmesi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin korunması, bu işin ehil kişiler tarafından yapılması için mücadele ediyorduk. Çok şükür yönetmelik çıktı” dedi.

  YENi DÜZENLEME

  Erkoç, 1 Eylül’de yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye ilişkin olarak şunları söyledi:

  “Özellikle bu süreçte çok fazla fırsatçılık yapılıyor. Meslekle hiç alakası olmayan, çantacı olarak tabir ettiğimiz kişiler bayilerden araçları alıp, sıfır olarak yüksek fiyatlarla satıyorlar. Bu durum ikinci el araç ticaretinde de mevcut. Yine bu işin ehli olmayan kişiler ikinci el araçları piyasadan toplayıp, nasıl olsa araç fiyatları yükselecek düşüncesiyle üzerine fahiş bir kar oranı koyarak, devlete hiçbir vergi ödemeden araç alıp satıyorlar.”

  Erkoç, “Bunun yanı sıra internette araçları piyasa değerinin altında göstererek, gerçekte olmayan araçların ilanını veren dolandırıcılar var” diye konuştu.

  YETKi BELGESi ŞART

  Erkoç, “2019 verilerine göre Türkiye’de 8 milyon 600 bin araç el değiştirdi, bunun 5 milyona yakını da ayaküstü araç alıp satanlar tarafından gerçekleştirildi. Yönetmelik sayesinde kayıt dışılığın önüne geçilecek, tüketici kazanırken devletin vergi kaybı azalacak” dedi. Erkoç, “ikinci el otomotiv sektörü katma değer yaratan, milyonlarca kişiye istihdam sunan, sanayisinden noterine, maliyesinden finans kurumlarına kadar yaklaşık 45 sektöre girdi sağlayan büyük bir sektör. Çok uzun zamandır sektörümüzün düzene girmesi, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerimizin korunması, bu işin ehil kişiler tarafından yapılması için mücadele ediyorduk. Çok şükür yönetmelik yürürlüğe girdi” şeklinde konuştu.

  'BiR AN ÖNCE BAŞLASIN'

  Aydın Erkoç, Türkiye genelinde 70 bine yakın motorlu araç satıcısı bulunduğunu, her birinin yüzlerce kişi ile çalıştığını, kira bedeli ve vergi ödediklerini anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Ama bir tarafta da ne yazık ki vergisini ödemeyen, istihdama katkı sağlamayan, kiralık iş yeri ya da mülkü olmayan, kendini motorlu araç satıcısı olarak gösteren kişiler var. Çıkan yönetmelikte yer alan yetki belgesi zorunluluğu ile bunun önüne geçilecek. Meslektaşlarımız da yetki belgesi ile ilgili gerekli evraklarını tamamlıyor. Tüccarlarımız belgelerini alıp daha çağdaş normlarda ticaretini yapabilecek. Yönetmeliğin bir an önce uygulanmasını diliyoruz.”

  http://www.gazetevatan.co...ylul-de--1338408-ekonomi/
  --spoiler--

  2 nci el araç satışta yetki belgesi mecburiyeti
  2 nci el araç satışta yetki belgesi mecburiyeti
  1 ... gazeloglu
 • karadenizde doğalgaz keşfettik

  1.
  An itibariyle sayın cumhurbaşkanı erdoğanın verdiği müjde. Miktar 320 milyar metreküp. Açıklamaya göre "hedef 2023 te gazı kullanıma sunmak". Meali (demin de dediğim gibi) lozan var, o yüzden 2023 ten önce gazı kullanmamız mümkün değil. Anlaşılan bu.
  1 -2 ... gazeloglu
 • araba fiyatları bu kadar pahalı ülke ilerleyemez

  1.
  Daha dün açıklandı. Herkes fiyatlardan şikayetçi ama sene başından bugüne kadar geçen 7 aylık sürede araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre % 60 artmış. Fiyatların yüksek olmasına rağmen millet pandemi döneminde rekor kırmış. Pahalı mahalı demiyor bazıları hala otomobil alıyor demekki.

  https://www.sozcu.com.tr/...inda-rekor-geldi-5970756/
  2 ... gazeloglu
 • terlikli izban kekosu denilen adamın yazar olması

  1.
  Aradan geçen 5 yıl sonrasında meydana gelen hadise. Metroda kitap okurken bir kadın tarafından gizlice fotoğrafı çekilip paylaşılmış, kıyafeyiyle küçümsenmiş, ""Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan izban kekosu, terliklerine bayıldım"" denilip kendisine hakaret edilmiş ve aşağılanmış bir insan ali uçar. işte o adam Azmetmiş roman yazmış ve yakında kitabın basımı için yayınevleriyle görüşecekmiş. Helal olsun..

  --spoiler--
  https://m.sabah.com.tr/ya...-oldu-1596026253?paging=2
  --spoiler--

  terlikli izban kekosu denilen adamın yazar olması
  terlikli izban kekosu denilen adamın yazar olması
  terlikli izban kekosu denilen adamın yazar olması
  terlikli izban kekosu denilen adamın yazar olması
  ... gazeloglu
 • altın ve dolar neden yükseliyor

  1.
  Para, yatırım üretim istihdam yerine faiz dolar altın üçgeninde döndükçe bu finans aktörlerinin yükselmesi kaçınılmaz. Maalesef ülkemizde yürürlükteki mevcut ekonomik politikalar, kapitalist sarmalın emrinde. Turizm gelirleriyle yada Para basarak bundan kurtulamayız. Haluk tatar mevzuyu gayet güzel izah etmiş. 12 dakikanızı ayırın izleyin..

  https://m.youtube.com/watch?v=Ihzr1cX4qOw+
  ... gazeloglu
 • bedii güzellik

  1.
  Eşsiz sanatsal güzellik. Fakat bu Somut (Fiziki, bedensel) değil soyut bir güzelliktir ki bu nedenle edebiyat ve içerisinde estetik zevk barındıran edebi sanat eserleri ve yapıtları için kullanılır.

  --spoiler--

  BEDΑ
  البديع

  Belâgat ilminin ifadeyi güzelleştirme usul ve kaidelerinden bahseden dalı.

  Bedî‘ kelimesinin sözlük anlamı “örneksiz ve modelsiz olarak bir şey icat eden, örneği ve modeli olmadan yaratılmış olan” demektir. Nitekim Kur’ân-ı Kerîm’de, “O göklerin ve yerin eşsiz yaratıcısıdır” (el-Bakara 2/117) meâlindeki âyette yer alan bedî‘ bu mânayı ifade etmektedir. Bir edebiyat terimi olarak bedî‘, edebî sanatlarla örülü ifadenin lafız bakımından kusursuz, mâna bakımından mâkul ve aynı zamanda bir âhenge sahip olmasının usul ve kaidelerini inceleyen ilim demektir.

  Sözlük anlamıyla ilgili olarak, Beşşâr b. Bürd, Külsûm b. Amr el-Attâbî vb. II. (VIII.) yüzyılda yaşamış yeni (muhdes) şairlerin, lafız ve şekle dayanan edebî sanatlarda eski (kadîm) şairlerin üslûbundan ayrılıp şiire getirdikleri yeniliğe bazı münekkitler “yeni tarz” anlamında bedî‘ adını verdiler. Câhiz (ö. 255/869) el-Beyân ve’t-tebyîn’de, bedî‘ kelimesinin râviler tarafından şiire renk ve güzellik kazandıran her türlü edebî ve belâgatla ilgili maharetler için kullanıldığını misallerle anlatır. Aynı zamanda bu kelimenin artık belâgatın değişik konularını içine alan ve kapsamı genişleyen bir edebiyat terimi hüviyetini kazanmaya başladığına da işaret eder (I, 51; IV, 55-56).

  Müellif: NASRULLAH HACIMÜFTÜOĞLU

  https://islamansiklopedisi.org.tr/bedi--belagat

  -------------

  Bedii - Estetik Zevk ve Güzellik Nedir

  Bedii kelimesinin sözlük anlamı: Güzellik ölçülerine uyan, gözü gönlü okşayan, beğenilen manasına gelir. Eski dildeki sözlük anlamları, güzel ve güzellik manasındadır. Fakat bu güzellik insani veya fiziki manada değil, sanatsal, soyut ve edebi manada bir güzelliktir. Dolayısı ile bedii kelimesi ilmi ve sanatsal güzellik olarak ifade edilebilecek bir güzellik olmaktadır.

  Bediî zevk ise, estetik kavrayış demektir. Eskiler bedii ‘yi bir ilim kabul etmişler belagat ilmin bir kolu olarak görmüşlerdir.

  Bedi sanatı ise: Kelimeleri anlamı ve ahenkli olarak ve manevi değerinin de olmasını sağlayan anlamalara gelecek şekilde kullanarak söz sanatları ve ahenkle birlikte sözün süslenmesini ve güzelleştirilmesini öğreten ilimdir.
  Tahir’ül Mevlevi “ Lafiz ve manevi sanatlar icrasıyla sözün süslenmesini öğreten bilim “[1] olarak tarif eder. Bedi, belagat sanatlarındandır. Divan şairleri ise Belagatı : “ Sözün açık anlaşılır ( Fasih) olması ile birlikte halin gerektirdiği ( mukteza-yı hal ) ve makama uygun ( mutabık ) olmasıdır.” Şeklinde tarif etmişlerdir. Mukteza-yı hal: Üslupta zamana, yere, duruma ve hitâp edilen kişilere göre dili ayarlama, sözün söylendiği yerin, zamanın gerçek ve gereklerine uygun olması anlamlarında kullanılmıştır. Sözü bu anlamlarda kullanabilenlere “ Beliğ” denir.

  ilm-i Bedi altında toplanan sanatlar ikiye ayrılır:

  a) Söz ile ilgili sanatlar: Cinas, iştikak, seci, kalb, tedvir, aks, tasri gibi.[2]

  b) Anlamla ilgili Sanatlar: iham, tevriye, kinaye, tenasüp, leffü neşr, tecahül-ü arif, hüsnü talil, tezat, istifham, rucu, v.b.

  https://edebiyatvesanatak...vk-ve-guzellik-nedir/4900

  --spoiler--
  3 ... gazeloglu
 • otomobiller yollara aittir

  1.
  Bazı Klasik otomobil severlerin mottosu. Opel ascona.

  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  otomobiller yollara aittir
  1 ... gazeloglu
 • ikinci el araçta yaşanan opsiyon oyunu

  1.
  Tamamen suni olarak fiyatları şişirip piyasayı yükseltme taktiği. Gerçekte araç satılmış yada anlaşma yapılmış olma diye bir durum yok ortada. Bilerek yapılan bir yalan. Neden? Emsal araçların satıcılarının da kafasını karıştırıp rayiç fiyatın yükselmesini sağlayarak daha sonra aracına istediği fiyattan müşteri bulup satmak. Yani kısaca Sokak jargonuyla olay, Yaygara kopararak toz kaldırıp malı götürmek. Vatandaş Rüzgar yapılarak aldatılıyor..

  --spoiler--
  ikinci el araçta 'opsiyon oyunu'na dikkat!

  Ekonomi, 16 Temmuz 2020 Perşembe, 09:22

  iKiNCi el otomobil alım-satım işi yapılan online sitelerde, bazı kişilerin araçlarını 'opsiyonlanmıştır' yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterdiği öne sürüldü. Böylelikle bir süre sonra opsiyondan çıkarılan aracın artık ederinin üzerinde satıldığı kaydedildi. Araçlarını ucuza satmak istemeyen diğer satıcıların fiyat artırımıyla da suni bir yükselişin yaşandığı belirtildi.

  Koronavirüs nedeniyle toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşın araç sahibi olmak için harekete geçmesiyle ikinci el araç fiyatlarında da önemli bir artış gözlendi. Ayrıca sıfır araç üretiminin pandemi sürecinde bir dönem durması, sonrasında talebin altında üretimin olmasının da yine artışta etkili olduğu ifade edildi. Galericiler ve vatandaşlar, ikinci el araç fiyatlarının artmasında önemli bir etkenin de 'opsiyonlanma' oyunu olduğunu söyledi. 'Opsiyonlanmıştır' yani kaporası alınmış ve satış işlemleri sürüyormuş gibi gösterilen araçların piyasada suni bir artışa neden olduğu öne sürüldü.

  'ASLINDA BU BiR OYUN'

  ikinci el otomobil alım-satım işiyle uğraşan evli ve 2 çocuk babası Fahri Karlık (49), "Son dönemde ikinci el otomobil satışı yapan internet sitelerinin tamamında 'opsiyonlanmıştır' ibareli ilanlara rastlıyoruz. Aslında bu bir oyun. Fiyatların artması yönünde yapılan bir oyun. Adam 100 bin liralık aracına 120 bin lira yazıp 'opsiyonlanmıştır' ibaresini ekleyip piyasanın yükselmesine neden oluyor. Benim başımdan geçen bir olayı anlatayım; ben bir otomobili almak için sahibiyle 85 bin TL'ye anlaştım. Sonra vatandaş beni arayıp 'fiyatlar yükselmiş ağabey ben 87 istiyorum' dedi. Ben de 'tamam' dedim. Sabah buluşmak için mekanına gittim. Dedi ki aracı alacağım kişi bana. 'internetten opsiyonlanmış araçlar gördüm. Aracımın fiyatından daha yüksekti. Kafam karıştı. Şu an aracı satmayı düşünmüyorum' dedi. Bu opsiyonlanma yüzünden alacağım aracı, alamadım. Suni bir şişirme var. Bu piyasaları yükselten bir olay. insanları aldatmaya yönelik bir olay" dedi.

  Otomobil almak için ikinci el bayilerini gezen Can Türk (25) de, "Son dönemde internette 'araç opsiyonlanmıştır' diye bir şey çıktı. 100 bin liralık araba 105 bin liraya opsiyonlanmıştır gibi paylaşımlar var. Aracın değerini 10- 15 bin lira fazlasına satılmış gibi gösteriyorlar. istediğim fiyata bir türlü araç bulamadım, arıyorum" diye konuştu.

  'PiYASADAKi ARTIŞ BU ŞEKiLDE OLUŞUYOR'

  ikinci el otomobil alım satımı yapan bir başka firmanın sahibi evli ve 1 çocuk babası Egemen Kurtçu (37) ise, "Son dönemde bu olay çok arttı. Normalde 100 bin TL olan bir araç 120 TL'ye opsiyonlanmıştır gibi gösterilince bu sefer aynı araca sahip olanlar kişiler de ilanını bu şekilde artırıyor. Tabiri caizse piyasadaki artış bu şekilde oluşuyor. Bu suni opsiyon. Bu olaya derhal el atılması lazım. Çünkü otomobilin rayiç değeri bu değil" dedi. Fiyat artışlarının vatandaşı olumsuz etkilediğini vurgulayan Kurtçu, "Bu durum insanlarda travma yaratıyor. Sıfırdan daha pahalı ikinci el araçlar var. Bu da ikinci elde korkunç durumlara getirdi işi. Biz nereye gidecek nasıl olacak bilmiyoruz. Piyasanın hakim oyuncusu olan ikinci el sitelerin bu konuya el atması gerekiyor" diye konuştu.

  http://m.bursadabugun.com...nu-na-dikkat-1313355.html
  --spoiler--

  ikinci el araçta yaşanan opsiyon oyunu
  ikinci el araçta yaşanan opsiyon oyunu
  ikinci el araçta yaşanan opsiyon oyunu
  9 -1 ... gazeloglu
 • cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa

  1.
  ispanyada endülüs devleti yıkıldıktan sonra katedrale çevrilen cordoba (kurtuba) cami için hiç yüreği sızlamayan ve derin bir acı hissetmeyen papa fransis. Malum, Tarihi Kurtuba Camii, 1236'da ispanyollarca katedrale (büyük kilise) çevrilmiştir. Dünyada hiç kimse bu olaya ses çıkartmamıştır. Tabi bu durum papanın da hiç umrunda değildir. Zira onun aklı fikri ayasofyadadır. Ajitasyon yaparak hristiyan birliği ve baskısıyla dünya kamuoyunu üzerimize çekme, hristiyan dinini kullanarak siyasi baskı yapma gayretindedir. ilginçtir. Ama öte yanda kurtuba camiini kiliseye çeviren ispanyollara tek kelime etmez. Tıpkı dünya mirası da dünya mirası diye tutturan unesco gibi. Niye sayın papa? Yoksa Caminin canı yok mu?? Yoksa sen müslümanları insan yerine koymuyor musun?? Ha tabi sahi ya sen islamiyeti din yerine de koymuyorsun öyle değil mi?? Unutmuşuz, şu işe bak ya görüyon mu sen. Hayy aksi iblis, pardon (dilim sürçtü) şeytan seni..

  https://www.sozcu.com.tr/...a-aciklamasi-5926478/amp/

  Edit: sözlüklerden daha iyi bilen birisi de mana bulamayınca eleştirecek bunu bulmuş. O da doğru olsa bari. Al;

  Sözlük: katedral,

  katedral (ad)
  piskoposluk makamı bulunan büyük kilise.

  cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa
  cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa
  cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa
  cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa
  cordoba cami için hiç yüreği sızlamayan papa
  7 ... gazeloglu
 • bddk nın 7 bankaya idari para cezası kesmesi

  1.
  Bankaların Pandemi sürecinde hazineye katkı sağlaması açısından memnuniyet verici, dikkate şayan bir katkıdır. Belki devede kulak ama yinede Saygın bankalarımızın böyle güzide Katkıların..! Devamının gelmesi dileğiyle..

  --spoiler--
  BDDK’dan 7 bankaya idari para cezası!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 7 bankaya toplam 204 milyon 651 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildiğini açıkladı.

  BDDK’nın açıklaması şu şekilde:

  * Bireysel ve ticari müşteriler tarafından Kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir.

  * Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporlarda yer alan tespitlere ilişkin olarak ilgili mevzuat ve Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 09.07.2020 tarihli toplantısında alınan Kararlar ile ilgili mevzuat uyarınca 7 bankaya toplam 204.651 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

  * Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir.

  https://www.sozcu.com.tr/...dari-para-cezasi-5921770/
  --spoiler--

  bddk nın 7 bankaya idari para cezası kesmesi
  bddk nın 7 bankaya idari para cezası kesmesi

  Edit: normalde bankalar zarar etmez. Batmaz da. O eskidendi. Sadece tezgahla ilgili sahiplerince soyulur. Tıpkı vakti zamanında siyasi güçle bazı kamu ve özel bankaların soyulduğu hortumlandığı ve batırıldığı gibi. Fakat son 15-20 senedir türkiyede en çok kâr eden kuruluşlar bankalar. Niye acaba??
  1 ... gazeloglu
 • tiktok hakkında inceleme başlatılması

  1.
  Kişisel verileri koruma kurulu, fotoğraf, video paylaşım ve mesajlaşma uygulaması tiktok hakkında, "kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı" haberleri ve gelen ihbarlar üzerine harekete geçip resen inceleme başlatması haberdir. Güzel haber..

  --spoiler--
  Son dakika... Kişisel Verileri Koruma Kurulu, TikTok hakkında inceleme başlattı!

  Gelen bir son dakika haberine göre, Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), sosyal medya uygulaması TikTok hakkında, veri güvenliği açığı iddiaları üzerine resen inceleme başlattı.

  Alınan bilgiye göre, Kurul, fotoğraf, video paylaşım ve mesajlaşma uygulaması TikTok hakkında son günlerde basın-yayın organlarında yer alan, "kişisel verilerin korunmasına yönelik veri güvenliği açığı" haberleri ve ihbarlar üzerine harekete geçti.

  Kurul, TikTok hakkında resen inceleme başlattı. Kurul daha önce, veri ihlalleri sebebiyle Facebook'a toplam 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar vermişti.

  https://www.milliyet.com....inceleme-baslatti-6249739
  --spoiler--

  tiktok hakkında inceleme başlatılması
  ... gazeloglu
 • sosyal medyama dokunma

  1.
  #sosyalmedyamadokunma

  Twitter'da gündem olan yeni hastag.
  -1 ... gazeloglu
 • islama göre zekat vermeyenlerin durumu

  13.
  Zekat vermeyen zalimdir. Kul hakkı yemektedir.

  https://m.youtube.com/watch?v=MUYV1IwJkD4+
  1 -1 ... gazeloglu
 • cumhurbaşkanının maske takması

  1.
  Sayın cumhurbaşkanımız erdoğanın şahsen Halkına örnek olması açısından gerekli olan durum.

  Hem maske takmalı hemde fiziki mesafeyi koruyarak kameralar önüne çıkmalı ve sınırlı da olsa halkın içine karışmalı artık. O şahsında örnek olursa bakanlar millet vekilleri bürokratlar ve tüm devlet erkanı, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, aydınlar, spor sanat camiası kısaca hemen hepsi, Bunun peşi sıra da halk gelir. Kurallara uyma oranları yükselerek artar. Halk örnek ister. Lütfen Buyrun efendim, Görmek istiyoruz...

  Hemen Ardından chp mhp iyi parti liderlerini de tabiki..
  ... gazeloglu
 • felsefeciler fikir siyasetçisidir

  1.
  Tam tanımı;

  Felsefe fikir siyasetidir
  Felsefeciler de fikir siyasetçisi

  Naçizane, sabah sabah aklıma gelen söz. Bunu hemen tescil ettirmem gerek. Ne olur ne olmaz. Belli olmaz.

  Şimdilik bu burada kalsın. Geniş açıklamasını daha sonra uygun bir zamanda yaparız inşallah..
  ... gazeloglu
 • salgın yorgunluğu

  1.
  Pandemi süreciyle gelişen fiziki ve ruhi yorgunluk belirten bir terim.
  3 ... gazeloglu
 • yeni şeyler getiriyorum